Rynek może mieć jeszcze nadzieję, iż priorytety tej gry zmienią się w trakcie weekendu, jednak na ten moment nie wygląda to dobrze. Efekt? Rekordowo drogi frank, jen blisko rekordów, pogłębienie spadków na giełdach i... powrót problemów w Europie.
Porozumienia nie ma, stawka rośnie
Pierwotnie głosowanie w Izbie Reprezentantów miało odbyć się ok. północy naszego czasu. Kiedy okazało się, iż wynik jest mocno niepewny zaczęło się nerwowe liczenie głosów i przekonywanie. Głosów jednak zaczęło ubywać, kiedy zbuntowało się konserwatywne skrzydło partii Republikanów – mówi się o tym, iż propozycji Boehnera mogło nie poprzeć nawet ponad 80 członków tej partii. W tej sytuacji tuż po 4.20 naszego czasu zdecydowano o odwołaniu głosowania.
Co to zmienia w kwestii porozumienia? Do końca nie wiadomo, gdyż plan Boehnera i tak niemal na pewno zostałby odrzucony w Senacie. Jednak brak jednomyślności Republikanów sprawia wrażenie, iż kompromis może być zbyt odległy jak na kilka dni, które pozostały do 2 sierpnia. Z drugiej strony być może przy braku presji leżącego w Senacie rozwiązania Boehnera łatwiej będzie o ponadpartyjne porozumienie, które strony będą próbowały wypracować w trakcie weekendu.
Odwołanie głosowania osłabiło dolara wobec jena i euro wobec franka, spory spadek odnotowaliśmy także na kontraktach na indeks S&P500, gdzie przy okazji przełamane zostało kluczowe wsparcie 1290 pkt. (o jego znaczeniu pisaliśmy wczoraj http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=21984). Rynek w coraz większym stopniu wycenia niepowodzenie w rozmowach amerykańskich polityków. Na obecnym etapie przełom w którąkolwiek stronę oznaczałby już duży ruch. Rozstrzygnięcie może jednak nadejść dopiero na początku przyszłego tygodnia.
Moody's o ratingu Hiszpanii
Agencje ratingowe nie odpuszczają Europie. Moody's wzięła pod obserwację hiszpański rating Aa2, sugerując, iż wysokie rentowności stwarzają zagrożenie dla zdolności finansowania się na rynku przez hiszpański rząd. Trudno w bardziej bezpośredni sposób ująć to, jak nieporozumienia Amerykanów pogarszają sytuację w Europie.