Raport TMS o o franku szwajcarskim

Według analiz TMS Brokers, na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy frank szwajcarski umocnił się w relacji do euro nawet o blisko 30 proc. Z kolei szacunki OECD mówią o tym, że szwajcarska waluta jest aż o 39 proc. przewartościowana względem euro i 47 proc. względem dolara amerykańskiego. Przyczyn tej niespotykanej sytuacji oraz jej konsekwencji dla polskich i europejskich inwestorów dotyczy opublikowany właśnie Raport Specjalny TMS Brokers S.A.

Aktualizacja: 26.02.2017 16:47 Publikacja: 19.08.2011 13:49

Raport „Perspektywy kursu EUR/CHF i CHF/PLN" przygotowany został  przez Dział Analiz TMS Brokers w odpowiedzi na rosnącą liczbę zapytań o kurs szwajcarskiej waluty ze strony obecnych i potencjalnych inwestorów. Wg ekspertów TMS, kurs EUR/CHF szczególnie dynamicznie zniżkował od początku lipca bieżącego roku. Przyczyn tak niespotykanej aprecjacji szwajcarskiej waluty należy upatrywać przede wszystkim w jej roli tzw. „bezpiecznej przystani", którą odgrywa w międzynarodowym systemie walutowym. Według obliczeń OECD, bazujących na teorii parytetu sił nabywczych, frank szwajcarski jest aż o 39 proc. przewartościowany względem euro i 47 proc. względem dolara amerykańskiego.

Taka sytuacja coraz wyraźnie szkodzi wybitnie proeksportowej gospodarce alpejskiego kraju, a dodatkowo spotęgowana została przez napływ kapitału spekulacyjnego. Na tak silną aprecjację krajowej waluty nie mógł pozostać obojętny bank narodowy Szwajcarii (SNB), który w minionych kilkunastu dniach przeprowadził szereg działań mających na celu osłabienie franka. Przedstawiciele SNB – z jego Prezesem Philippem Hildebrandem na czele – wielokrotnie zapewniali o pełnej determinacji, by przeciwdziałać rekordowym kursom franka. Działania te mogą okazać się skuteczne.

„Wskazuje na to m.in. szerokie spektrum podjętych przez szwajcarskich bankierów centralnych działań: od wielokrotnych interwencji słownych poprzez wspieranie płynności na rynku międzybankowym i obniżanie kosztu pieniądza" – komentuje Bartosz Sawicki, ekspert DM TMS Brokers S.A.

Na kurs szwajcarskiej waluty z zainteresowaniem spogląda nie tylko około 700 000 posiadaczy kredytów denominowanych w CHF w naszym kraju, ale także inwestorzy na globalnym rynku walutowym. Po ustanowieniu historycznych minimów EUR/CHF na poziomie 1,0075 i USD/CHF w okolicach 0,7070 – frank tracił przez pięć kolejnych dni sesyjnych. Dodatkowo, rekordowej sile franka sprzyjał splot wielu czynników negatywnie oddziaływujących na nastroje globalnych inwestorów: niemal jednocześnie napływały rozczarowując dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki i niepokojące doniesienia dotyczące sytuacji na peryferiach Eurolandu.

„Wyraźne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Eurolandzie, które sugerują najnowsze odczyty dynamiki PKB, mogą stanąć na drodze kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przez ECB. A to właśnie oczekiwania na wzrost dyferencjału stóp procentowych były głównym czynnikiem wspierającym siłę euro na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy" – podkreśla Bartosz Sawicki.

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze