Eurodolar bliski wybicia z konsolidacji

Kurs EUR/USD zwęził zakres konsolidacji i dziś pozostawał w wąskim przedziale wahań 1,3210- 1,3263.

Aktualizacja: 17.02.2017 03:54 Publikacja: 22.02.2012 17:03

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Foto: TMS Brokers

Na wybicie z trwającego od początku tygodnia trendu bocznego nie pozwoliły nawet rozczarowujące dane z europejskiej gospodarki. Wartości indeksów PMI dla usług i przemysłu w lutym dla Niemiec i całej strefy euro uplasowały się bowiem poniżej rynkowego konsensusu. Pocieszający jednak jest fakt, że w przypadku indeksów PMI dla Niemiec ich wartości pozostają powyżej 50 pkt., oddzielających spadek od wzrostu aktywności w sektorze (niestety tego samego nie można powiedzieć o indeksach PMI dla całej strefy euro). Z kolei wartość indeksu PMI dla przemysłu we Francji znalazła się na najwyższym poziomie od siedmiu miesięcy, wychodząc nieznacznie powyżej 50 pkt. Na rynku wciąż utrzymują się również niepokoje związane z Grecją. Co prawda kraj ten otrzymał drugi pakiet pomocowy oraz została umorzona część jego zadłużenia, jednak pojawia się coraz więcej sceptycznych głosów na temat realizacji przez grecki rząd reform oszczędnościowych (zwłaszcza w kontekście zaplanowanych na kwiecień wyborów parlamentarnych).

Uczestnicy rynku zdają się postępować zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, gdyż ostatnie wzrosty wartości wspólnej waluty oraz aktywów uważanych za bardziej ryzykowne motywowane były w dużej mierze doniesieniami o rychłym przyznaniu Grecji 130 mld EUR pomocy oraz umorzeniu znacznej części długu będącego w posiadaniu prywatnych wierzycieli. Gdy to w końcu nastąpiło inwestorzy zaczęli kwestionować skuteczność przeprowadzonych działań. O wzroście awersji do ryzyka świadczy chociażby umocnienie się dolara do zdecydowanej większości walut zarówno krajów rozwiniętych jak i rozwijających się. Co więcej rozszerzył się spread między 10- letnimi obligacjami Niemiec a analogicznymi papierami skarbowymi wszystkich krajów strefy euro. Ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy dziś dane z rynku nieruchomości. Liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w styczniu wzrosła o 4,3 proc., (do 4,57 mln), na co główny wpływ miała rewizja poprzedniego odczytu z 4,61 do 4,38 mln (prognoza zakładała odczyt na poziomie 4,7 proc.). Dane wyraźnie rozczarowały rynek, co sprowadziło kurs EUR/USD do dolnej bandy konsolidacji przy poziomie 1,3210.


Złoty dziś osłabił się w stosunku do euro, jak i dolara. Notowania polskiej waluty cały czas pozostają w konsolidacji, jednak kwestią czasu wydaje się przebicie dołków z początku lutego i powrót do aprecjacji polskiej waluty. Członkowie władz monetarnych swoimi wypowiedziami ponownie wspierają polska walutę. Dziś Jerzy Hausner stwierdził, że w obliczu mniejszego niż wcześniej przypuszczano spowolnienia wzrostu gospodarczego i wciąż utrzymującej się inflacji znacznie powyżej celu (w styczniu inflacja wyniosła 4,1 proc. r/r, a cel inflacyjny to 2,5 proc. z dopuszczalnym 1 procentowym przedziałem wahań) bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych niż ich obniżka.


Sporządził:


Szymon Zajkowski


Departament Analiz


Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum