Na rynku długu trwa wspominany uprzednio impuls spadkowy w wycenie polskich obligacji. Szczególnie widoczne jest to w przypadku rentowności papierów o krótszym terminie zapadalności (2-letnie), których oprocentowanie wynosi obecnie 4,683%. Warto nadmienić, iż ruch ten odbywa się przy lekko spadających cenach długu portugalskiego oraz włoskiego, a rosnących wycenach bundów oraz gilt'ów.
Wczorajsza sesja na złotym przyniosła zmienność rzędu 3gr na EUR/PLN oraz, aż 7gr w przypadku zestawienia z dolarem amerykańskim. W początkowej fazie handlu złoty lekko tracił, jednak w godzinach popołudniowych wyraźnie poprawiły się nastroje na rynkach globalnych, co znalazło również odzwierciedlenie w wycenie polskiej waluty.
Złoty był liderem wzrostów wśród walut Europy środkowo-wschodniej wspierany przez duży popyt z zagranicy. Tłumaczyć można to otwarciem przez MSP sprzedaży ok. 7% akcji PGE w trybie przyspieszonej budowy książki popytu. Ostatecznie Skarb Państwa mógł pozyskać z tej transakcji nawet 2,5 mld. Wymiana środków na rynku pozwalała zagranicznym podmiotom na szybkie wzięcie udziału w tej ofercie, co istotnie przełożyło się na zainteresowanie naszą walutą.
Ponadto podczas wczorajszego handlu uczestnicy rynku sygnalizowali, iż Bank Gospodarstwa Krajowego jest aktywny w arkuszach, najprawdopodobniej sprzedając dewizy pozyskane z funduszy Europejskich. Natężenie aktywności resortu na rynku złotego może mieć związek z zapowiadanym ostatnio ograniczeniem działalności instytucji centralnej (resort MF/BGK) na rynku w II i III kwartale.
W trakcie wczorajszej sesji inwestorzy poznali również minutes (zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia RPP), które miało miejsce w środę 8 lutego br., a więc przed niższym od oczekiwań odczytem inflacji za styczeń na poziomie 4,1% wobec oczekiwanych 4,3%. Pomimo kontynuacji jastrzębiego tonu komunikatu wskazującego, iż gremium obawia się, że spowolnienie inflacji może okazać się wolniejsze niż sądzono, to w dalszym ciągu kluczowy będzie marcowy odczyt projekcji inflacyjnej NBP. Najprawdopodobniej na bazie tego wskaźnika część względnie neutralnych członków Rady przyjmie adekwatne stanowisko dotyczące stóp procentowych w najbliższych kwartałach.