Polskie instrumenty dłużne na rynku wtórnym zachowują się stabilnie, gdzie można zaobserwować jedynie nieznaczny wzrost rentowności obligacji 2-letnich.
Warto nadmienić, iż miniony tydzień przyniósł spadek notowań eurodolara o 2,11% podczas, gdy złoty w tym czasie umocnił się o 5gr (EUR/PLN), o tej swoistej anomalii pisaliśmy już w poprzednich raportach, niemniej spadek odwrotnej korelacji pomiędzy tymi crossami zaczyna być coraz bardziej widoczny.
Z jednej strony spowodowane jest to wzrostem atrakcyjności polskiej waluty pod względem fundamentalnym, który znalazł odzwierciedlanie w opiniach zachodnich instytucji inwestycyjnych nt. złotego. Banki inwestycyjne zaczynają pozytywnie różnicować polską walutę na tle regionu, oferującą wyższą premię niż korona czeska, jednocześnie zdecydowanie bezpieczniejszą niż węgierski forint. Powoli wydaje się zmieniać pogląd na złotego, który przez ostatnie lata stanowił jedynie środek ekspozycji na region Europy środkowo-wschodniej. Jednocześnie należy pamiętać, iż tak znaczące zmiany nie odbywają się w ciągu roku, czy dwóch lecz wymagają dużo dłuższego okresu, podczas, którego tendencje te ulegają osłabieniu lub umocnieniu w zależności od sytuacji globalnej.
Drugim powodem takiego stabilnego, mocnego złotego wydaje się zainicjowanie drugiej rundy pożyczek LTRO, gdzie inwestorzy mają nadzieje, iż suma prawie 530 mld EUR znajdzie swoje odzwierciedlenie pośrednio we wzrostach co bardziej ryzykownych aktywów.
Podczas dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z rynku krajowego, dlatego też inwestorzy śledzić będą głównie kształtowanie się nastrojów na rynku globalnym. A te warunkować będą w mniejszym stopniu dzisiejsze odczyty makroekonomiczne z Europy i Stanów Zjednoczonych. Przed południem poznamy porcję danych z gospodarek europejskich w zakresie indeksów PMI dla usług (od 9:13), należy jednak pamiętać, iż nie są one tak znacząco wyczekiwane jak przemysłowe, mogą jednak stanowić swoisty barometr wyprzedzających dla nastrojów z racji, że sektor usługowy jest z natury bardziej podatny na zmiany koniunktury. Ponadto o godz. 16:00 opublikowane zostaną wskaźniki fundamentalne z gospodarki amerykańskiej, gdzie do najważniejszych należą zamówienia na dobra trwałego użytku (16:00 oczek. -4% m/m).