Złoty ma jeszcze niewielką przestrzeń do wzrostu

Dzisiejszy handel na złotym upłynie pod znakiem oczekiwań na jutrzejszy komunikat FED - dzisiejszy New York Times próbuje budować kolejne oczekiwania, powołując się na słowa byłego szefa FED, Alana Greenspana, którego zdaniem bank centralny powinien zawczasu reagować na potencjalne ryzyka w gospodarce i podejmować dodatkowe działania stymulujące

Aktualizacja: 19.02.2017 00:33 Publikacja: 31.07.2012 11:27

Złoty ma jeszcze niewielką przestrzeń do wzrostu

Foto: DM BOŚ

Niemniej na rynku EUR/USD jest na razie względnie stabilnie – czekamy na popołudniowe dane z USA (dochody i wydatki Amerykanów w czerwcu i indeks kosztów zatrudnienia za II kwartał o godz. 14:30, indeks cen domów S&P/Case-Shiller za maj o godz. 15:00, oraz kluczowe dane nt. indeksu Chicago PMI za lipiec o godz. 15:45 (spodziewany jest nieznaczny spadek do 52,5 pkt. z 52,9 pkt., chociaż wzrost zostałby bardzo dobrze przyjęty) i indeks zaufania konsumentów Conference Board za ten sam okres (szacunki mówią o niewielkim spadku do 61,5 pkt. z 62,0 pkt., ale czy nie zobaczymy podobnej, pozytywnej niespodzianki, jak przy danych Uniwersytetu Michigan w miniony piątek?). Warto zaznaczyć, iż lepsze odczyty nie muszą umocnić dolara, gdyż spekulacje nt. zainicjowania programu QE3 na dwudniowym posiedzeniu FOMC, które kończy się jutro – nie są nadmierne. Tym samym w obecnej chwili lepsze dane makro generalnie poprawiają globalne oczekiwania, iż uda się uniknąć eskalacji kryzysu – chociaż w dużej mierze nadzieje są teraz pokładane w potencjalnych działaniach Europejskiego Banku Centralnego (komunikat poznamy w czwartek).

Wspomniane oczekiwania wspierają też apetyt na ryzyko, który przejawia się w zainteresowaniu bardziej ryzykownymi aktywami. W naszym regionie rekordy bije turecka lira, ale złoty radzi sobie równie dobrze. To wynik wspominanego wielokrotnie dużego zainteresowania zagranicznych inwestorów polskim długiem. Dzisiaj istotnych danych z Polski nie ma – o godz. 14:00 NBP opublikuje wprawdzie dane nt. lipcowych oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, ale nie powinny one znacząco wpłynąć na szacunki związane z kształtowaniem się stóp procentowych w II półroczu. Istotniejsze dane poznamy w środę o 9:00 – będzie to lipcowa wartość indeksu PMI dla Polski, który w czerwcu wyniósł 48 pkt.

Analiza techniczna EUR/PLN pokazuje, iż rynek ma jeszcze przestrzeń do zniżki. Mocny rejon to 4,0850-4,10 wyznaczany przez minima z marca b.r. Jego naruszenie wydaje się być mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę ryzyko pogorszenia się nastrojów w drugiej połowie tygodnia, które będzie wynikiem rozczarowania komunikatami banków centralnych, a być może i też piątkowych danych Departamentu Pracy USA. Generalnie powrót w okolice 4,17-4,20 do połowy sierpnia, nie jest wykluczony.

Wykres tygodniowy EUR/PLN

W przypadku USD/PLN mocne wsparcia to okolice 3,32 wyznaczane przez minima z czerwca, oraz początku lipca. Niewykluczone, iż przetestujemy je w ciągu najbliższych 48 godzin. Później dolar może zyskać w ślad za powrotem globalnego ryzyka.  W perspektywie do połowy sierpnia liczmy się z odreagowaniem do 3,43-3,45.

Wykres tygodniowy USD/PLN

Opracował:

Marek Rogalski –  Główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
WIG20 w trendzie wzrostowym. W kierunku 3000 pkt
Okiem eksperta
Globalny optymizm trwa, a odroczenie decyzji w sprawie ceł uspokaja
Okiem eksperta
Czy Polacy inwestują dobrze?
Okiem eksperta
Wakacje nigdy nie są nudne
Okiem eksperta
Panika po mało znaczącej informacji – bolączka inwestorów
Okiem eksperta
Świetny kwartał i świetne półrocze na rynkach