Również wczoraj kurs tej pary walutowej wystrzelił w górę, co prawdopodobnie wynikało przede wszystkim z dobrych danych makroekonomicznych w Stanach Zjednoczonych. Dane dotyczące tamtejszego rynku nieruchomości okazały się lepsze od oczekiwań oraz, co jeszcze ważniejsze, w górę zrewidowane zostały dane dotyczące amerykańskiego PKB za III kwartał tego roku (do 3,1% w skali roku).
EUR/USD: wsparcie w rejonie 1,32 działa
Dlaczego dobre dane w USA przyczyniły się do wzrostu wartości euro, a nie amerykańskiej waluty? Ponieważ gdy w gospodarce jest lepiej, to wzrasta apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, a euro się do nich zalicza – tymczasem amerykański dolar jest traktowany raczej jako „bezpieczna przystań", przyciągająca kapitał w okresach większej rynkowej niepewności i gorszych danych makro. Dlatego właśnie dobre informacje z amerykańskiej gospodarki nie mają tak oczywistego przełożenia na rynek walutowy i mogą być interpretowane w odmienny sposób przez różnych inwestorów.
Wzrost wartości kursu EUR/USD był jednak krótkotrwały i już późniejszym popołudniem notowania tej pary walutowej spadały. Dzisiaj znajdują się tuż powyżej poziomu 1,32. Okolice 1,3190-1,3200 są najbliższym istotnym poziomem wsparcia. Poziom ten może się utrzymać jako wsparcie w najbliższych dniach, jeśli w USA nie zostanie podjęta decyzja w sprawie klifu fiskalnego. Na razie amerykańscy politycy są dość daleko od porozumienia.
Większość inwestorów liczy jednak, że pomimo dużych różnic zdań, Demokraci i Republikanie zdążą podjąć decyzję w sprawie klifu do końca tego roku. Sytuacja zmienia się bowiem dynamicznie i ci sami politycy, którzy obecnie prezentują duże rozbieżności opinii, już za parę dni mogą przychylać się do kompromisu. W ostatnich dniach pozytywne i negatywne informacje dotyczące możliwości porozumienia przeplatały się bardzo często.
AUD i NZD słabe względem dolara
Pomimo braku decyzji wśród polityków w USA, amerykańska waluta pozostaje silna względem dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Notowania par AUD/USD i NZD/USD w ubiegłym tygodniu testowały ważne poziomy oporu, jednak nie udało się ich pokonać. W rezultacie, na wykresach obu par walutowych widzimy już kilkudniowy ruch w dół.