BoJ nie może rozczarować

Na początku tygodnia na rynku walutowym nie zachodzą duże zmiany. Kurs EUR/USD stabilizuje się przy poziomach z piątkowego popołudnia 1,3320.

Aktualizacja: 16.02.2017 01:53 Publikacja: 21.01.2013 09:17

Szymon Zajkowski

Szymon Zajkowski

Foto: TMS Brokers

Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,16, a USD/PLN na 3,1250. Dziś zmienności nie sprzyjać będzie również brak publikacji ważnych danych makroekonomicznych oraz brak handlu w Stanach Zjednoczonych z powodu dnia Martina Lutera Kinga.

Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenia Banku Japonii. Jutro nad ranem poznamy decyzję Banku nie tylko w sprawie stóp procentowych ale szerszego luzowania polityki pieniężnej. Po zwycięstwie Shinzo Abe w wyborach parlamentarnych presja na BoJ by ten podjął bardziej zdecydowane kroki w celu osłabienia jena znacznie wzrosła. Oczekiwania rynku wobec jutrzejszych decyzji są bardzo wysoko postawione. Spekuluje się między innymi o obniżce stóp procentowych do 0 proc. (z obecnego przedziału 0,0 – 0,1 proc.), podniesieniu celu inflacyjnego z 1 do 2 proc., zwiększeniu wartości programu skupu aktywów (włącznie z ogłoszeniem nielimitowanego skupu) oraz śladem Fed powiązaniu czasu trwania luźnej polityki pieniężnej z określoną miarą aktywności w realnej gospodarce. Wobec silnych nacisków rządu na osłabienie jena i wysoko postawionych oczekiwań rynkowych, wydaje się, że BoJ nie ma innego wyjścia jak znacznie poluzować politykę monetarną. Rozczarowanie rynku z dużym prawdopodobieństwem skutkowałoby bowiem niepożądaną, silną aprecjacją japońskiej waluty.

Strefa euro: Uwaga przenosi się na dane z Eurolandu

W tym tygodniu oprócz posiedzenia Banku Japonii uwaga uczestników rynku skupi się na danych makroekonomicznych ze Starego kontynentu. Poznamy między innymi wstępne odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu w najważniejszych gospodarkach strefy euro oraz indeksy ZEW i Ifo za styczeń. Indeksy PMI dla przemysłu cały czas pozostają kilka punktów poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Oczekujemy, że w styczniu indeksy lekko wzrosną z niemieckim PMI na czele – wskazał na to m. in. ostatni solidny odczyt indeksu Ifo.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum