Wyjście ponad ostatnie szczyty otwiera drogę do oporu na 1,3485. Jedyną walutą z grona G-10, która silniej zyskuje wobec dolara jest duńska korona – wczoraj Bank Centralny Danii podniósł stopy procentowe o 10 pb. Po wczorajszej deprecjacji i osiągnięciu najsłabszego poziomu w stosunku do euro od ponad czterech miesięcy (4,1960) od rana złoty lekko się umacnia.
Kurs EUR/PLN znajduje się na 4,1820, a USD/PLN na 3,1180. Dziś kluczowymi wydarzeniami dla rynku walutowego będą: indeks Ifo za styczeń oraz ogłoszenie przez ECB wartości dobrowolnego zwrotu pożyczek pochodzących z pierwszego LTRO. Począwszy od dziś europejskie banki, które wzięły udział w pierwszej 3- letniej LTRO uzyskują opcję dobrowolnej spłaty zaciągniętych pożyczek (27 lutego opcję tę uzyskają banki korzystające z drugiej LTRO). Każdego tygodnia banki będą mogły zwrócić do ECB dowolną kwotę informując o jej wysokości z tygodniowym wyprzedzeniem (wartość pierwszego zwrotu ECB ogłosi dziś o 12:00). Rozpoczęcie ściągania nadwyżek płynności może mieć znaczące konsekwencje dla rynków finansowych. Po operacjach LTRO znacznie poprawiła się sytuacja na rynku międzybankowym oraz długu peryferyjnych krajów strefy euro (spadły zarówno stawki EONIA i EURIBOR, jak i rentowności włoskich obligacji).
Zwrot środków z operacji płynnościowych prawdopodobnie będzie skutkował odwrotnym efektem dla wspomnianych rynków, jednak powinien przynieść pozytywny wpływ na wartość wspólnej waluty. ECB jest bowiem pierwszym z najważniejszych banków centralnych, który oficjalnie wycofuje się z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej. Podczas gdy Fed, BoE i BoJ dalej zwiększać będą swoje sumy bilansowe ECB właśnie rozpoczął jej zmniejszanie. Spłata niskooprocentowanych pożyczek w dłuższym terminie może mieć natomiast negatywny wpływ na polską walutę. Środki z LTRO w dużej mierze służyły bowiem do carry traidingu, czyli lokowania ich w aktywach wyżej oprocentowanych, takich jak polskie obligacje. W sytuacji zwrotu nadwyżek płynności czynnik ten stopniowo będzie coraz mniej oddziaływał.
Niemcy: Ifo potwierdzi stopniowe ożywienie
Dziś o godzinie 10:00 poznamy indeks nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców. W tym tygodniu wzrosty i wartości powyżej konsensusów rynkowych odnotowały indeksy ZEW oraz PMI dla usług i przemysłu. Indeks Ifo powinien potwierdzić tę tendencję. Jeżeli odczyt przybierze wartość zgodną z konsensusem rynkowym (103 pkt.), indeks znajdzie się na najwyższym poziomie od pół roku. Ponadto zegar koniunktury dla gospodarki naszych zachodnich sąsiadów pokazuje, że Niemcy powoli zmierzają w kierunku ożywienia.