Od poniedziałkowego poranka brytyjska waluta osłabiła się do 0,4% do EUR, notując najniższy poziom od końca sierpnia. W relacji do USD strata sięga 0,45%, choć w trakcie azjatyckiej sesji przecena wynosiła nawet 0,8%. Trudno wskazać bezpośrednią przyczynę wyprzedaży funta. Z pewnością skala ruchu została wyolbrzymiona przez wyjątkowo płytki handel wynikający z niskiej aktywności traderów z Londynu. Wielu z nich utknęło wczoraj w domu, nie mogąc dojechać do pracy w związku z huraganem szalejącym na Wyspach. Raport CPI dotyczący sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii jest trzeciorzędną publikacją i zwykle nie przynosi zmian kursu GBP. Jednakże jego zaskakujące tąpniecie do 2 pkt z 34 we wrześniu wpisuje się w obraz schyłku pozytywnych zaskoczeń ze strony brytyjskich wskaźników makro, co może stopniowo zachęcać inwestorów do zamykania długich pozycji w GBP, jakie narosły w ciągu ostatnich tygodni. Biorąc pod uwagę, że jedyny istotny raport z Wielkiej Brytanii w tym tygodniu to indeks PMI dla przemysłu w piątek, a wstępne szacunki odpowiedników wskaźnika ze strefy euro nie były zbyt optymistyczne, inwestorzy mogą już teraz dyskontować słaby wynika indeksu.
Na wtorek nie zaplanowano istotniejszych publikacji ze strefy euro i Wielkiej Brytanii, stąd EUR i GBP będą podlegać bardziej wahaniom pod wpływem dostosowań pozycji inwestorów niż fundamentów. W odniesieniu do PLN pierwszy odczyt makro z Polski będzie dopiero 4 listopada (PMI), toteż polska waluta pozostaje pod wpływem sentymentu zewnętrznego. Uwaga skupi się na danych z USA, startując od sprzedaży detalicznej i inflacji PPI (13:30), przez indeks cen domów S&P/Case-Shiller (14:00), kończąc na indeksie zaufania konsumentów (15:00). Pomimo obfitości publikacji, reakcja dolara pozostanie ograniczona, gdyż kolejne słabe odczyty za wrzesień nie będą już zaskoczeniem, a pozytywne zaskoczenie zostanie zignorowane w obliczu obaw o skutki dla gospodarki październikowego zamknięcia rządu.
EUR/PLN
: Eurozłoty pozostaje zakotwiczony do 4,18, gdyż brak jest czynników podnoszących zmienność zarówno z kraju, jak i zagranicy. Kluczowe bariery techniczne - 4,16 i 4,1950 - bez zmian.
EUR/USD