Po tej decyzji para EURUSD momentalnie straciła ponad 150 pipsów spadając z poziomu 1,3515 na 1,3360. Oliwy do ognia dolał amerykański PKB, którego wstępny odczyt za III kwartał wyniósł 2,8% rok do roku wobec prognozowanego 1,9% wzrostu. To doprowadziło do pogłębienia dzisiejszych minimów na parze EURUSD do poziomu 1,3295, czyli ponad 1,5% spadek wartości.
Dodatkowo Mario Draghi na rozpoczętej właśnie konferencji pod decyzji ECB powiedział, że „stopy procentowe na poziomie obecnym lub niższym utrzymają się przez dłuższy czas". Oznacza to dla inwestorów zapowiedź możliwości obniżki stóp przez ECB do poziomu 0%. Jako uzasadnienie dzisiejsze decyzji Dragi wskazał na duże prawdopodobieństwo utrzymywania się inflacji na niskim poziomie przez dłuższy okres oraz pośrednio zapowiedź utrzymania operacji LTRO przynajmniej do końca II kwartału 2015 roku. Draghi również przyznał się, że dyskutowano nad możliwością wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej.
Te wszystkie wymienione wyżej czynniki wskazują na dalsze osłabienie pary EURUSD w średnim okresie czasowym. Kluczowa jest tu zapowiedź utrzymania stóp procentowych przez ECB na poziomie bliskim 0% w dłuższym okresie versus znaczny wzrost dynamiki PKB w USA, co daje argument dla Fed-u na szybsze rozpoczęcie wychodzenia z luźnej polityki pieniężnej, czyli redukcji programu skupu aktywów tzw. quantitative easing (QE). Z technicznego punktu widzenia mamy teraz otwartą drogę do poziomu 1.3110 na tej parze, kolejnym targetem jest zaś poziom 1.2750, wyznaczony przez dołki z kwietnia i lipca tego roku.
Ciekawa jest również reakcja na te wydarzenia na polskim złotym (PLN). PLN wyraźnie osłabia się do dolara tracąc już ponad 1.2%, para USDPLN osiągnęła poziom 3.1240 wobec 3.0820 przed decyzją. Natomiast do euro złoty nieznacznie się umacnia, para EURPLN spadła do poziomu 4.1520 wobec 4.1640 przed decyzją. Wynika to oczywiście z mocnego ruchu na parze EUSUD, siła dolara znacznie przeważa tu nad siłą złotego wywołaną zwiększeniem dysproporcji pomiędzy stopami procentowymi w strefie euro i w Polsce.
Z innych par ciekawa sytuacja panuje tez na parze USDJPY, 0,6% umocnienie się dolara do poziomu 99,40 wobec jena oznacza najwyższy poziom od września. Wraz z zyskującym dolarem tracą tez surowce, złoto (XAU) zahaczyło o poziom 1300 dolarów za uncję a srebro (XAG) o poziom 21.40 dolarów za uncję.