Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2015 07:59 Publikacja: 19.05.2015 07:59
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała
Brak danych z krajowej gospodarki oraz mało istotne publikacje na rynkach bazowych sprzyjały stabilizacji. Na początku poniedziałkowej sesji złoty pozostawał pod pozytywnym wpływem opublikowanych w piątek lepszych od oczekiwań danych o wzroście gospodarczym w Polsce i bilansie płatniczym. W porannej części sesji polska waluta notowana była względem euro na poziomie 4,04, podobnie jak pod koniec minionego tygodnia. W dalszej części dnia złoty stracił na wartości, poruszając się w ramach obowiązującego od kwietnia kanału wzrostowego kursu EUR/PLN. Zmienność notowań była jednak niewielka i na zamknięciu złoty był notowany na poziomie 4,0600 za euro. Stabilny przebieg miała też sesja na rynku papierów skarbowych. Brak publikacji danych, ugruntowane oczekiwania co do stóp procentowych w Polsce oraz spokojna sesja na rynkach bazowych sprzyjały stabilizacji wyceny polskiego długu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas