Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2015 06:00 Publikacja: 20.05.2015 06:00
Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Foto: Archiwum
Powodem odwrotu od wspólnej waluty były głównie słowa B. Coeure'a, przedstawiciela EBC, który stwierdził, iż instytucja może podjąć dalsze działania w celu obniżenia rentowności europejskiego długu oraz stymulacji inflacji w strefie euro. Inwestorzy odebrali te słowa jako zapowiedź potencjalnego zwiększenia wartości programu QE w przyszłości. Samo stwierdzenie Couere'a oraz analogiczne w wykonaniu C. Noyera nie oznaczają jeszcze oczywiście wiążącego stanowiska EBC, jednak należy odczytywać je jako pewnego rodzaju zaskoczenie, gdyż w ostatnich tygodniach na rynku mówiło się raczej o potencjalnym ograniczeniu programu QE (stąd wzrost rentowności m.in. bundów oraz EUR). Dopełnieniem negatywnych nastrojów związanych z euro był jeszcze słabszy odczyt niemieckiego indeksu ZEW, który osiągnął najniższą wartość w tym roku na poziomie 41,9 pkt. W przypadku krajowego rynku od początku tygodnia obserwujemy spadek wyceny złotego, tracącego głównie na bazie mocniejszego dolara, który skutecznie ogranicza atrakcyjność bardziej ryzykownych walut. Ponadto złoty pozostaje pod lekką presją z uwagi na ostatnie zwyżki rentowności krajowego długu (niedawny test okolic 3 proc. na 10YT), co część rynku odbiera jako sygnał wzrostu ryzyka politycznego w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi (II tura), które stanowić będą praktyczny test poparcia dla partii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas