Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.06.2015 06:00 Publikacja: 26.06.2015 06:00
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Foto: Archiwum
Pojawiająca się coraz śmielej inflacja oraz dalszy brak porozumień w zakresie przyznania Grecji kolejnego pakietu ratunkowego mogły być jednymi z powodów, dla których rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich w dalszym ciągu kształtuje się w okolicach poziomów przekraczających 0,8 proc. Wysoka zmienność skarbowych papierów udzieliła się również innym krajom eurolandu. W środę włoskie dziesięciolatki notowane były już przy rentowności 2,13 proc., francuskie 1,22 proc., natomiast polskie 3,21 proc. Za oceanem dziesięcioletnie obligacje USA flirtowały z rentownością 2,37 proc. Główną przyczyną ich zwyżek nie była jedynie korelacja z niemieckim Bundem. Opublikowane w ostatnich dniach dane z gospodarki amerykańskiej przypominają inwestorom o widmie zapowiedzianej przez Fed podwyżki stóp procentowych, a stosunkowo niska płynność uniemożliwia dużym graczom upłynnianie pozycji bez wpływu na rynek. Mimo drastycznej wyprzedaży na rynku pierwotnym nabywcy na tego typu instrument finansowy wciąż są aktywni – świadczy o tym chociażby odnotowany popyt podczas ostatniej ogłoszonej przez amerykański departament skarbu czerwcowej aukcji pięcioletnich obligacji rządu USA opiewającej na 35 mld USD, podczas której wskaźnik bid-to-cover ukształtował się na poziomie 2,39. Jest to jednak mimo wszystko mniej niż podczas ostatnich dziesięciu aukcji, gdy średnia dla tego wskaźnika wyniosła 2,54.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas