EURO (EUR)
Niemcy: Indeks nastrojów w biznesie (Ifo) wzrósł w sierpniu do 108,3 pkt. z 108,0 pkt. (oczekiwano jego spadku do 107,7 pkt.). Niemniej jest to wynik wyraźniejszego wzrostu subindeksu bieżącej kondycji (do 114,8 pkt. z 113,9 pkt.), gdyż wskaźnik przyszłych oczekiwań minimalnie spadł do 102,2 pkt. ze 102,3 pkt. po korekcie miesiąc wcześniej
Naszym zdaniem:
Dane Ifo są umiarkowanie pozytywne ze względu na zniżkę subindeksu przyszłych oczekiwań. Istnieje duże ryzyko, że w kolejnych miesiącach dane będą gorsze ze względu na nadchodzące spowolnienie gospodarcze w Chinach. Jak słabe? Trudno to ocenić – tym samym może być to jeden z argumentów przemawiających za osłabieniem się wspólnej waluty. We wczorajszych raportach zwracaliśmy uwagę na rosnące prawdopodobieństwo powtórzenia scenariusza japońskiego w strefie euro – czyli długotrwałej stagnacji gospodarczej i inflacji oscylującej wokół zera. W tym kontekście ważne dane poznamy w piątek – będzie to wstępna inflacja konsumencka w sierpniu dla Hiszpanii i Niemiec. Niskie odczyty mogą stać się pretekstem do mocniejszej przeceny euro, chociaż same aż tak dużo nie znaczą. Nie zapominajmy jednak, że rynki dyskontują przyszłość i w kontekście dyskusji o możliwej fali globalnego spowolnienia za sprawą sytuacji w Chinach, już teraz będą poszukiwać argumentów ewentualnego scenariusza QE2 dla strefy euro, chociaż kolejny program skupu aktywów mógłby się rozpocząć dopiero po wygaśnięciu obecnego (tj. we wrześniu przyszłego roku). W tym kontekście warto też będzie zwrócić uwagę na zaplanowane na najbliższe dni wystąpienia członków ECB – dzisiaj Vitora Constancio, jutro Petera Praeta, w czwartek Benoit Coeure – zwłaszcza, że mogą oni odnieść się do wpływu ostatnich wydarzeń w Chinach na europejską gospodarkę.
Wczoraj po południu zwracaliśmy uwagę, że koszyk BOSSA EUR dotknął spadkowej linii trendu od maja 2014 r., która przebiega w okolicach 117,25 pkt. Niemniej dopóki nie zejdziemy poniżej wsparć na 115,50-63 pkt. to przynajmniej teoretycznie będzie utrzymywać się ryzyko ponownego testowania wczorajszego szczytu. Wiele będzie zależeć tutaj od zachowania się globalnych rynków akcji, gdyż w ostatnich dniach ujemna korelacja chociażby indeksu DAX z zachowaniem się EUR/USD jest wyraźna. Te wczoraj wieczorem zanotowały odbicie, ale jeszcze przez kilka dni będzie je charakteryzować spora zmienność.
Wykres dzienny BOSSA EUR