Dolar australijski (AUD)
Australia: Szef RBA stwierdził podczas wystąpienia na konferencji w Sydney, że dyskusja nad kształtem polityki fiskalnej powinna w większym stopniu dotyczyć wsparcia wzrostu gospodarczego, który pozostaje poniżej potencjały, a nie powrotu do nadwyżki w budżecie.
Naszym zdaniem:
Glenn Stevens nie odniósł się do kwestii ewentualnego cięcia stóp procentowych, które to spekulacje mogą się pojawić, jeżeli sytuacja w Chinach będzie nadal ewoluować w negatywną stronę. Najbliższe posiedzenie RBA już 1 września. Cięcie stóp byłoby ogromną niespodzianką, ale warto będzie zerkać na komunikat. Zwłaszcza, że AUD był w ostatnich dniach jedną z najsłabszych walut. Inwestorzy obawiali się „chińskiego zarażenia" tamtejszej gospodarki.
Wykres przebiegu stóp zwrotu dla par z AUD za ostatnie 5 dni, źródło: Stooq.pl
Tymczasem w temacie Chin pojawiły się w nocy dość ciekawe informacje. Po tym, jak wczoraj bank centralny obniżył główne stopy procentowe o 25 p.b., a stopę rezerw obowiązkowych dla banków o 50 p.b. główny ekonomista PBOC ograniczył oczekiwania związane z dalszym luzowaniem w niedługiej perspektywie. Zdaniem Ma Juna wczorajsza decyzja była potrzebna, aby ustabilizować oczekiwania rynków, ale nie oznacza, że PBOC zmienił nastawienie – polityka monetarna pozostaje ostrożna, oraz neutralna. W efekcie pozytywny efekt wczorajszej decyzji może dość szybko wyparować, jeżeli rynki finansowe uznają, że Chińczycy nie będą potrafili uporać się z własnymi problemami. Nie oznacza to jednak, że droga do dalszego luzowania jest tutaj jedyną właściwą...