Europejskie QE, a rynek złotego

Wprawdzie szef Europejskiego Banku Centralnego nie doprecyzował dzisiaj, czy obecny program QE wart 60 mld EUR miesięcznie mógłby zostać zwiększony, czy też ewentualna dyskusja będzie dotyczyć tak naprawdę QE2, który rozpocznie się od września przyszłego roku i będzie kontynuacją obecnego programu z jakimiś modyfikacjami.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:37 Publikacja: 03.09.2015 17:00

Wykres tygodniowy BOSSA PLN

Wykres tygodniowy BOSSA PLN

Foto: DM BOŚ

Dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że ECB będzie otwarty i zdeterminowany podjąć stosowne działania w razie potrzeby w najbliższych miesiącach, a spektrum możliwości jest nieograniczone. To daje rynkom świetny pretekst do budowania korekty ostatniego ruchu na bazie oczekiwań związanych z QE, a które w przeszłości były katalizatorem do zwyżek na rynkach akcji, a także większego zainteresowania rynkami wschodzącymi, w tym naszym regionem.

Najpierw zerknijmy na koszyk BOSSA PLN, który konstruowany jest w oparciu o zależności EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN i CHF/PLN.  Tu odbiliśmy się wczoraj od kluczowego wsparcia przy 90,30 pkt., które stanowi linia wzrostowa trendu oparta o dołek ze stycznia b.r. Niemniej dopiero wyraźne wyjście ponad poziom 91,40  pkt. i zamknięcie się powyżej niego w ujęciu tygodniowym potwierdzi nadchodzące lepsze czasy dla złotego.

Wykres tygodniowy BOSSA PLN

Na parze EUR/PLN zeszliśmy w okolice 4,21, co po raz kolejny potwierdziło znaczenie strefy 4,24-4,26 jako mocnego oporu, ale nie udało się naruszyć minimów z końca sierpnia przy 4,2060-4,2090.  Niemniej widać ukształtowanie się formacji podwójnego szczytu, która tym samym w szerszym horyzoncie (do kilku tygodni) mogłaby doprowadzić do złamania linii wzrostowej blisko 2-miesięcznego trendu przy 4,1920.

Wykres dzienny EUR/PLN

W przypadku USD/PLN doszło dzisiaj do naruszenia ubiegłotygodniowego szczytu przy 3,7860. To oczywiście pochodna wyraźnego umocnienia się dolara względem euro. Dalsze spadki EUR/USD poniżej 1,10 będą zmierzać do testowania przez USD/PLN rejonów szczytu z lipca i sierpnia b.r. przy 3,8350-3,8550.

Wykres dzienny USD/PLN

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze