EUR/USD ciągnie w dół

Obawy, że zbiorcze dane nt. wstępnej inflacji w Niemczech będą słabsze, znalazły swoje potwierdzenie w odczycie o godz. 14:00.

Aktualizacja: 06.02.2017 18:54 Publikacja: 29.09.2015 17:34

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

I tak we wrześniu HICP spadł o 0,3 proc. m/m i -0,2 proc. r/r. Jak to wpłynie na jutrzejsze zbiorcze dane dla całej strefy euro? Utrzymanie szacunków na poziomie 0,0 proc. r/r może być dość trudne. Tym samym dane mogą otworzyć nowy rozdział w dyskusji nt. podjęcia przez Europejski Bank Centralny dodatkowych działań, czyli zwiększenia skali QE, bądź zmianie stóp procentowych (bardziej ujemna stopa depozytowa).  Zwłaszcza, jeżeli na to nałoży się dalsze pogorszenie się sytuacji globalnej.

Spory wpływ na nastroje będą mieć dane z USA. Z ważnych publikacji dzisiaj poznaliśmy indeks zaufania konsumentów Conference Board, który nieoczekiwanie wzrósł we wrześniu do 103 pkt. ze 101,5 pkt. (oczekiwano spadku do 98 pkt.). Kluczowe dane dopiero przed nami. Jutro uwagę przyciągną szacunki ADP i odczyt Chicago PMI, ale odczytem tygodnia będzie ISM dla przemysłu w czwartek, oraz piątkowe dane Departamentu Pracy – tu warto będzie zerkać na dynamikę godzinowej płacy. Tak jak pisaliśmy rano – obie interpretacje mogą wesprzeć dolara. Lepsze dane podniosą rynkowe szacunki związane z prawdopodobieństwem podwyżki stóp przez FED. Słabe odczyty wzmogą negatywną presję na giełdy i wesprą amerykański dług – więc i też USD.

Dzisiejsze naruszenie wsparcia przy 1,12 było krótkotrwałe (minimum 1,1193), niemniej wydaje się, że kolejna próba złamania tej bariery jest możliwa – inaczej bardziej preferowanym scenariuszem na najbliższe dni stanie się konsolidacja 1,12-1,1280. Złamanie rejonu 1,12, a potem wsparcia przy 1,1160 powinno doprowadzić do testowania minimów z początku września przy 1,11. Istotność danych ze strefy euro i USA powinna dać w najbliższych dniach do istotniejszego ruchu w danym kierunku.

Wykres dzienny EUR/USD

Sporządził:

Okiem eksperta
Ether znów błyszczy w świecie krypto
Okiem eksperta
GPW już 30 proc. w górę! Co dalej z hossą?
Okiem eksperta
Prezes NBP inaczej interpretuje cykl obniżek stóp
Okiem eksperta
Banki centralne na pierwszym planie
Okiem eksperta
Drugi oddech energetyki atomowej
Okiem eksperta
Okazja, by dobierać złoto lub spółki wydobywcze