Obniżka stóp w Australii dopiero w 2016 r.?

Aktualizacja: 06.02.2017 17:37 Publikacja: 06.10.2015 13:08

Wykres tygodniowy AUD/USD

Wykres tygodniowy AUD/USD

Foto: DM BOŚ

Australia: RBA nie zmienił stóp procentowych (2,0 proc.). W komunikacie towarzyszącym tej decyzji zwrócono uwagę, że polityka powinna pozostać akomodacyjna, ale dane makro wskazują na podtrzymanie perspektyw na kontynuację stopniowego ożywienia w gospodarce i powrotu inflacji do celu na przestrzeni 2 lat. Zwrócono jednak uwagę na pogorszenie się terms of trade za sprawą niskich cen surowców. RBA dostrzega spowolnienie we wschodniej Azji (Chiny), ale zwraca też uwagę na mocne fundamenty gospodarki USA

Naszym zdaniem:

RBA dał do zrozumienia, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby móc ocenić rzeczywisty wpływ spowolnienia w Azji na gospodarkę – tym samym na ewentualne konkretniejsze rozważania nt. cięć stóp procentowych jest zbyt wcześnie. Uwagę zwraca też odniesienie się do rosnących cen nieruchomości w Sydney i Melbourne, co może nieco ograniczać „gołębie" oczekiwania. Rynek kontraktów terminowych na stopę procentową wycenia prawdopodobieństwo cięcia stóp 3 listopada na 23 proc.

Reasumując, RBA dał dzisiaj do zrozumienia, że przechodzi w tryb „wait&see", co dało pretekst do krótkoterminowego odreagowania notowań AUD. W szerszym terminie wydaje się jednak, że presja na cięcie stóp w I półroczu 2016 r. będzie narastać w ślad za publikacjami istotnych danych makro – czy to z Chin, czy to samej Australii. Te pojawią się dopiero w przyszłym tygodniu – we wtorek 13 października mamy odczyty nt. bilansu handlowego w Chinach, w środę inflacji CPI i PPI też z Chin, a w czwartek wrześniowe dane z rynku pracy w Australii. Niemniej założenie, że odreagowanie AUD potrwa kilka(naście) dni może być zbyt ryzykowne.

Ciekawy układ jest na AUD/USD, gdzie cały czas znajdujemy się poniżej naruszonej w końcu sierpnia 14-letniej linii trendu wzrostowego. Tym samym dopiero wyraźny powrót ponad 0,7160 mógłby dać sygnał do zmiany nastawienia. Ruch ten musiałby zostać dodatkowo potwierdzony przez wyjście ponad opór 0,7230 bazujący na wcześniejszej, sierpniowej konsolidacji.

Okiem eksperta
Wysokie oczekiwania inwestorów
Okiem eksperta
Europa podejmuje decyzje...
Okiem eksperta
WIG z apetytem na rekordy
Okiem eksperta
Cisza przed czy po burzy?
Okiem eksperta
Bliski Wschód pretekstem zakończenia wzrostów?
Okiem eksperta
Rynek już czeka na wyniki technologicznych gigantów