Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mateusz Sutowicz, analityk, Bank Millennium
Z tego powodu nieco osłabły obawy o tzw. twarde lądowanie gospodarki Państwa Środka, zwiększając nieco entuzjazm rynkowy podczas porannej części sesji w Europie. Mimo to kurs EUR/PLN pozostawał jednak niewrażliwy na napływające informacje. Zmienności nie wywołał ponadto zestaw danych z krajowej gospodarki – dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Spokojny przebieg miały także notowania krajowego długu. Zmienność, wzdłuż całej krzywej, przez zdecydowaną większość dnia nie przekroczyła 3 punktów bazowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie sesje na giełdach wpisują się w dominujący, średnioterminowy sentyment prowzrostowy, podkreślając różnice w dynamice rynków.
To pytanie pojawia się czasem w dyskusjach branżowych. Często odnosi się do relatywnie niskiego zainteresowania rynkiem akcji w Polsce, w relacji do USA i Europy Zachodniej.
Sektorami, na które warto zwrócić uwagę, są surowce i towary. Hossa na kawie i kakao już przeminęła. Teraz metale cieszą się zainteresowaniem.
Najświeższym przykładem jest deprecjacja intradayowa akcji Synektika prawie o 20 proc. w reakcji na informacje o chińskiej konkurencji.
W teorii jesteśmy w ciekawym momencie na rynkach. A krajowy z dużym prawdopodobieństwem podąży za nastrojami globalnymi.
Słaby dolar to szansa dla amerykańskich eksporterów, mocniejsze surowce w nim wyceniane, przepływy kapitału na rynki wschodzące.