Kluczowe informacje z rynków:
USA: W czwartek po południu agencje odnotowały dwie wypowiedzi członków FED. Robert Kaplan z oddziału FED w Dallas dał do zrozumienia, że należy stopniowo odchodzić od akomodacyjnej polityki, co zwiększyło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Powtórzył jednak to, o czym mówił w ubiegłym tygodniu (neutralna stopa procentowa może kształtować się poniżej oczekiwań), co może sugerować ograniczoną przestrzeń, co do skali przyszłych podwyżek. Bardziej „jastrzębia" była Esther George z Kansas, która otworzyła sympozjum w Jackson Hole – jej zdaniem nie należy przesadnie czekać z zacieśnieniem polityki, chociaż to, czy poprze ona podwyżkę we wrześniu będzie zależeć od bieżących danych. Nie jest to jednak zaskoczenie – George głosowała w lipcu za takim ruchem.
Japonia: W nocy podane zostały dane nt. inflacji CPI w lipcu, która spadła o 0,4 proc. r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Gorzej wypadł jednak odczyt bazowy bez uwzględnienia zmian cen żywności spadając o -0,5 proc. r/r (szacowano zniżkę o 0,4 proc. r/r). Z kolei dane bazowe bez uwzględnienia zmian cen żywności i energii pokazały wzrost o 0,3 proc. r/r wobec 0,5 proc. r/r w czerwcu i prognozy na poziomie 0,4 proc. r/r. Poznaliśmy też sierpniowe odczyty liczone tylko dla obszaru Tokio, które też rozminęły się z szacunkami. Wskaźnik CPI spadł o 0,5 proc. r/r (szacowano -0,4 proc. r/r), a bazowy z wyłączeniem żywności i energii wzrósł jedynie o 0,1 proc. r/r (prognoza +0,3 proc. r/r).
Eurostrefa: Indeks zaufania konsumentów Gfk dla Niemiec wzrósł we wrześniu do 10,2 pkt. (zgodnie z oczekiwaniami). Poznaliśmy też rewizję PKB dla Francji za II kwartał (dynamika w ujęciu k/k nie uległa zmianie), a także odczyty dotyczące lipcowej sprzedaży detalicznej w Hiszpanii (4,9 proc. r/r wobec spodziewanych 4,0 proc. r/r).
Naszym zdaniem: