Kluczowe informacje z rynków:
USA: Zdaniem przemawiającego wczoraj wieczorem Charlesa Evansa z oddziału FED w Chicago (bez prawa głosu w FOMC w tym roku) ryzyko przestrzelenia celu przez FED jest niższe od tego, co się sądzi, a stopy procentowe mogą pozostać niskie jeszcze przed dłuższy czas. Jego zdaniem luźna polityka to globalna cecha. Z kolei w opinii Janet Yellen z FED, inflacja utrzymująca się poniżej celu 2,0 proc. daje możliwość skupienia się w nieco większym stopniu aspektach rynku pracy. Szefowa FED przyznała też, że większość w FOMC dostrzega konieczność podwyżki stóp procentowych w tym roku. W nocy agencje odnotowały też wypowiedzi dwóch „jastrzębich" członków FED – Esther George z Kansas i Loretty Mester z Cleveland (obie zagłosowały na wrześniowym posiedzeniu za podwyżką stóp procentowych). Pierwsza z nich zwróciła uwagę, że najbardziej optymalnym scenariuszem są powolne, systematyczne podwyżki stóp, a zwlekanie z zacieśnieniem polityki może rodzić ryzyka. W podobnym tonie wypowiadała się Mester.
Japonia: Sprzedaż detaliczna w sierpniu spadła bardziej, niż oczekiwano (-2,1 proc. r/r wobec szacowanych -1,7 proc. r/r, oraz -0,2 proc. r/r odnotowanych w lipcu. Głos zabrali też tamtejsi oficjele. Premier Abe przyznał, że jego kraj jest o krok od wygrania z deflacją i ma on pełne zaufanie do działań BOJ. Z kolei szef BOJ dał do zrozumienia, że zwiększanie luzowania może odbywać się przez wzrost skali skupu aktywów. Dodał też, że BOJ będzie pracował nad tym, aby program kontroli krzywej rentowności dał jak najlepsze efekty dla pobudzenia inflacji. Z kolei minister Aso stwierdził, że stymulacja gospodarki przyniesie efekty.
Nowa Zelandia: W swoim rocznym sprawozdaniu RBNZ odniósł się do kursu NZD zwracając uwagę, że jest on na nazbyt wysokich poziomach, co może wpływać na ryzyko stabilności finansowej. Niemniej gospodarka radzi sobie relatywnie dobrze, chociaż spadające oczekiwania inflacyjne mogą stwarzać przestrzeń do cięcia stóp procentowych
Eurostrefa: Sprzedaż detaliczna w Hiszpanii wyhamowała w sierpniu bardziej niż sądzono (do 3,4 proc. r/r). Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się we wrześniu na poziomie 6,1 proc. r/r (jak oczekiwano). Z kolei wskaźniki nastrojów w gospodarce liczone przez Komisję Europejską okazały się we wrześniu lepsze od szacunków – główny indeks wzrósł do 104,9 pkt. wobec oczekiwanych 103,5 pkt.