Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.10.2019 05:00 Publikacja: 03.10.2019 05:00
Andrzej Miszczuk główny strateg, F-Trus
Foto: materiały prasowe
Ale zdarzają się ekonomiści, którzy starają się uchwycić trendy gospodarcze i według nich dopasowywać wybór spółek do portfeli. Najbardziej znany jest model Kondratieva, oparty na analizie cen i stóp procentowych oraz zakładający powtarzalność zjawisk gospodarczych. Model ten był rozbudowywany i uzupełniany, na przykład przez dodanie cyklów technologicznych czy sektorowych. Daniel Šmihula zmodyfikował teorie Kondratieva, wprowadzając specyficzne fale „rewolucji technologicznych".
Przedostatnia fala to rewolucja informatyczna i telekomunikacyjna w okresie 1985–2015. O ile okresy cyklu Kondratieva były określone na około 50–54 lata, to Šmihula uważał, że cykle ulegają skróceniu, każdy następny jest krótszy od poprzedniego, bo zwiększa się szybkość przyswajania nowych technologii. Tymczasem cykl życia pozostaje niezmienny – dzieciństwo, nauka, rodzina, praca i emerytura. Wydłużył się oczekiwany okres życia, więc cykle 50–54-letnie też z pewnością się wydłużyły, stosownie do biologicznego cyklu życia. Kondratiev pisał o długich cyklach, które łączył z tworzeniem i rozbudową infrastruktury. Widać, że stan infrastruktury jest odnawiany i modernizowany pod naporem postępu technologicznego i dokonuje się falami. Podobnie – pod naporem postępu technologicznego – rozwijają się innowacje i wzrasta efektywność pracy. Cyklicznie zmienia się też udział płac w PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najpopularniejszy ETF reprezentujący „górników złota” VanEck Gold Miners od początku roku zarobił ponad 40 proc.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeks WIG20 ma do pokonania średnioterminową przeszkodę cenową w postaci klastra Fibonacciego: 2788–2811 pkt.
Indeks WIG w tym roku zyskał już około 25 proc., po raz pierwszy w historii przełamując w czwartek symboliczną barierę 100 tys. pkt.
Po dość trudnej pierwszej połowie kwietnia na rynkach druga część miesiąca przyniosła dużą zmianę nastrojów, szczególnie na GPW.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Fundusze inwestujące w złoto odnotowały w zeszłym tygodniu rekordowy napływ netto środków w wysokości ok. 8 mld USD.
Chaotyczna i szkodliwa polityka prezydenta USA doprowadziła do kryzysu zaufania wokół amerykańskiej waluty, akcji i długu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas