Fale i cykle, czyli co będzie za dziesięć lat?

Kto dzisiaj sięga do modeli ekonometrycznych, aby wybrać najlepsze spółki wzrostowe? Zarządzający wybierają najlepsze spółki, stosując analizę fundamentalną i słuchając zarządzających tych spółek.

Publikacja: 03.10.2019 05:00

Andrzej Miszczuk główny strateg, F-Trus

Andrzej Miszczuk główny strateg, F-Trus

Foto: materiały prasowe

Ale zdarzają się ekonomiści, którzy starają się uchwycić trendy gospodarcze i według nich dopasowywać wybór spółek do portfeli. Najbardziej znany jest model Kondratieva, oparty na analizie cen i stóp procentowych oraz zakładający powtarzalność zjawisk gospodarczych. Model ten był rozbudowywany i uzupełniany, na przykład przez dodanie cyklów technologicznych czy sektorowych. Daniel Šmihula zmodyfikował teorie Kondratieva, wprowadzając specyficzne fale „rewolucji technologicznych".

Przedostatnia fala to rewolucja informatyczna i telekomunikacyjna w okresie 1985–2015. O ile okresy cyklu Kondratieva były określone na około 50–54 lata, to Šmihula uważał, że cykle ulegają skróceniu, każdy następny jest krótszy od poprzedniego, bo zwiększa się szybkość przyswajania nowych technologii. Tymczasem cykl życia pozostaje niezmienny – dzieciństwo, nauka, rodzina, praca i emerytura. Wydłużył się oczekiwany okres życia, więc cykle 50–54-letnie też z pewnością się wydłużyły, stosownie do biologicznego cyklu życia. Kondratiev pisał o długich cyklach, które łączył z tworzeniem i rozbudową infrastruktury. Widać, że stan infrastruktury jest odnawiany i modernizowany pod naporem postępu technologicznego i dokonuje się falami. Podobnie – pod naporem postępu technologicznego – rozwijają się innowacje i wzrasta efektywność pracy. Cyklicznie zmienia się też udział płac w PKB.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum