Odczyty przemysłowego PMI okazały się katastroficzne. Wydawać by się mogło, że ich wpływ na krajowy rynek będzie silny. Mocniejszy wpływ na indeksy miał jednak entuzjazm po kolejnych doniesieniach o rozmowach handlowych między USA i Chinami. WIG20 zanotował nawet najwyższy dzienny wzrost od końca sierpnia. Zmiana jest o tyle ciekawa, że do niedawna nasza giełda pozostawała neutralna wobec pozytywnych informacji z zagranicy, biorąc równocześnie udział we wszystkich spadkach. Skala wzrostu i obroty z ostatniego poniedziałku wskazują na wysokie zainteresowanie inwestorów zagranicznych, co może być oznaką zmiany trendu na krajowym rynku. Dalsza część tygodnia nie była już tak spektakularna.
Podobnie zachowywały się rynki zagraniczne. Indeksowi S&P 500 udało się pierwszy raz w historii trwale zagościć zauważalnie powyżej 3000 pkt. Technicznie to wybicie w górę może oznaczać nowy ruch wzrostowy. Warto pamiętać, że za wszystkim stoją nadzieje dotyczące wojny handlowej. Z uwagi na rok wyborczy zauważalne jest złagodzenie stanowiska USA, co Chiny skutecznie wykorzystują. Ostatnie doniesienia o pracach nad zniesieniem wcześniej nałożonych ceł były kolejnym impulsem wzrostowym dla rynków, ale istnieje sporo czynników ryzyka, które mogą przedłużyć proces zawierania porozumienia. Listopadowy termin nie jest w dalszym ciągu pewny. Patrząc na dane gospodarcze, nie bez znaczenia wydają się ostatnie bardzo dobre odczyty niemieckiego eksportu, który we wrześniu wzrósł najsilniej od dwóch lat. Może to oznaczać powolne odwrócenie obserwowanych negatywnych trendów w niemieckiej gospodarce. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że ten scenariusz jest już mocno zdyskontowany przez rynki akcji i wcale nie musi już, po ostatnich zwyżkach, stanowić rewelacyjnej okazji inwestycyjnej.
Bieżący, krótszy tydzień na naszej giełdzie przebiegać będzie w rytm trwającego sezonu wyników. We wtorek raporty za III kwartał opublikuje PGE oraz Play, środa przyniesie wyniki Eurocashu, Grupy Azoty oraz Tauronu. W dalszej części tygodnia poznamy raporty PGNiG, PZU oraz Energi. W drugiej połowie tygodnia wyniki opublikują kolejne firmy z USA, m.in. Cisco, Nvidia czy Walmart. Z danych makroekonomicznych poza potwierdzeniem technicznej recesji w Niemczech w III kw. pewne emocje wywołać mogą chińskie odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. ¶
Kamil Hajdamowicz zarządzający aktywami w Vienna Life TU na Życie SA Vienna Insurance Group