Taka ocena uzupełniona o kwestie zrównoważonego rozwoju powinna w jeszcze większym stopniu przyczynić się do poprawy wyników inwestycyjnych w długim terminie. Wzrost znaczenia czynników ESG jest doceniany przez największe fundusze inwestycyjne i emerytalne, które w coraz większym stopniu kładą na nie nacisk w procesach analitycznych i inwestycyjnych.
Kluczowe w inwestowaniu staje się więc równoważenie znaczenia aspektów finansowych i pozafinansowych, które prowadzą do zbilansowania celów krótko- i długoterminowych. Polega to także na próbie uchwycenia dążeń i celów interesariuszy w wymiarze przekrojowym (między interesariuszami różnych grup) oraz w wymiarze czasowym (uwzględniając kapitał międzypokoleniowy). Zrównoważony rozwój obejmuje poszukiwanie sprawiedliwych wyników dla wszystkich, przy jednoczesnym przyznaniu, że działalność korporacyjna i decyzje inwestycyjne mają znaczenie, a także skutki uboczne dla całego ekosystemu, a nie tylko samej spółki.
Zrównoważone inwestowanie (ang. sustainable investing) pod wieloma względami można postrzegać jako część ewolucji całego procesu inwestycyjnego. Jest to idea, która od wielu lat zyskuje na znaczeniu, a pandemia przyczyniła się do istotnego wzrostu zainteresowania czynnikami ESG w analizie finansowej. Wśród wielu wyzwań stojących przed analitykami i zarządzającymi są te dotyczące braku jednolitych regulacji, danych czy przejrzystości. Brak informacji na temat generowanych przez inwestycje ryzyk wynikających z postępujących zmian klimatu lub z punktu widzenia oddziaływania tych inwestycji na środowisko czy prawa człowieka jest znaczącą przeszkodą utrudniającą włączenie kwestii ESG do procesu podejmowania decyzji biznesowych i inwestycyjnych. Problem wynika choćby z tego, że nie istnieje żadna baza tego rodzaju informacji. Różne podmioty, fundacje czy organizacje międzynarodowe próbują analizować poszczególne kwestie oraz tworzyć własne wskaźniki czy kryteria.
Chociaż przyszłość zrównoważonego inwestowania niesie ze sobą wiele niewiadomych, to istotne jest to, że kryteria ESG uzupełniają tradycyjną analizę finansową i nie oznaczają odrzucenia jej podstawowych koncepcji. Pozwalają także głębiej spojrzeć, w jaki sposób tworzona jest wartość dla interesariuszy. W popandemicznych czasach rynek może więc skorzystać na szerszej analizie potencjalnych ryzyk. ¶