Zarząd Banku Ochrony Środowiska zdecydował w poniedziałek o zamiarze przeprowadzenia emisji obligacji podporządkowanych serii AA z siedmioletnim okresem zapadalności (bank będzie miał prawo do dokonania przedterminowego wykupu wszystkich obligacji w ciągu pięciu lat). Łączna wartość nominalna obligacji podporządkowanych emitowanych w ramach nowej emisji będzie wynosiła nie więcej niż 100 mln zł. W jej ramach BOŚ wyemituje co najmniej dwie serie obligacji.
Środki uzyskane z emisji zostaną przeznaczone – po uzyskaniu stosownej zgody Komisji Nadzoru Finansowego – na podwyższenie funduszy uzupełniających banku (tzw. kapitał Tier II). Świadczenia z tytułu obligacji będą miały wyłącznie charakter pieniężny. Obligacje będą oprocentowane na „warunkach rynkowych" (wysokość oprocentowania zostanie określona po budowie księgi popytu) w półrocznych okresach odsetkowych, odsetki od obligacji będą naliczane od wartości nominalnej.
Bank nie informuje jeszcze czy oferta obligacji podporządkowanych zostanie skierowana również do inwestorów indywidualnych. Jednak technicznie jest to możliwe, bo wartość nominalna jednej obligacji wynosić będzie 1000 zł, więc jest to poziom pozostający w zasięgu inwestorów. Warto przypomnieć, że w 2016 r. ogromną popularnością cieszyły się publiczne emisje obligacji podporządkowanych Banku Pocztowego, Aliora i Getin Noble Banku (ten ostatni emituje papiery regularnie także w tym roku i zwykle wartość zapisów przekracza wartość oferty). Obligacje podporządkowane to papiery o stosunkowo wysokim oprocentowaniu, ale jednocześnie dość bezpieczne. Część ekspertów uważa jednak, że nie powinny być oferowane inwestorom indywidualnym z powodu ryzyk jakie wiążą się z warunkami ich emisji (w razie problemów emitenta znajdują się na ostatnim miejscu w kolejce do zaspokojenia wierzycieli).
- Nie będzie to publiczna oferta obligacji dedykowana inwestorom indywidualnym. To oferta prywatna, przeznaczona głównie dla inwestorów instytucjonalnych, ale może znaleźć się wśród nich także niewielkie tych detalicznych - mówi Piotr Lemberg, rzecznik BOŚ. Zgodnie z ustawą emisja prywatna nie może obejmować więcej niż 149 podmiotów.