Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.11.2021 09:17 Publikacja: 02.11.2021 09:17
Foto: Adobestock
Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 3 listopada, rada będzie dysponowała najnowszą projekcją inflacji i na jej podstawie podejmie decyzję. Choć z wielu powodów (między innymi obranej strategii komunikacyjnej RPP, która zamierza zaskakiwać rynek decyzjami, zamiast prowadzić powszechnie akceptowaną na świecie politykę forward guidance) nie można przewidzieć ostatecznej decyzji, możemy pozwolić sobie na snucie różnego rodzaju spekulacji.
Banki centralne w licznych krajach i na kilku kontynentach reprezentują obecnie dwie różne strategie. Część bankierów centralnych doszła do wniosku, że istnieje ryzyko wymknięcia się inflacji spod kontroli i ostro podnosi stopy procentowe (np. w Brazylii główna stopa procentowa wzrosła z 2 proc. na początku roku do 7,75 proc. obecnie). Podejście takie obserwowane jest także w naszym regionie – na kilkakrotne podwyżki stóp zdecydował się np. Bank Węgier czy Bank Czech. Z kolei Fed czy Europejski Bank Centralny wciąż mają nadzieję, że obecny wzrost inflacji jest tymczasowym zjawiskiem, które uda się przeczekać i podwyżek nie tylko nie ordynują, ale w dodatku wciąż skupują obligacje skarbowe tak, jakby trwała recesja, a gospodarkom groziła deflacja. RPP na tej mapie mieści się gdzieś pośrodku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Benefit Systems i Żabka przyciągają inwestorów miliardowymi emisjami. Rynek obligacji korporacyjnych wciąż korzysta z wysokiego popytu i niskich marż.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec 2026 r. rentowność obligacji dziesięcioletnich może być poniżej 4 proc., a może nawet bliżej 3,5 proc. – przewiduje Bogusław Stefaniak, zarządzający Ipopema TFI.
Części deweloperów udało się uniknąć wzrostu wskaźników zadłużenia. Te same firmy utrzymały lub poprawiły wskaźniki płynności gotówkowej. Wszystkie emisje obligacji uplasowane zostały gładko i na lepszych warunkach niż wcześniejsze.
Od maja spada oprocentowanie wybranych obligacji skarbowych. Osoby, które chcą w nie zainwestować powinny się więc pospieszyć.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas