Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ponad 5 mld euro (24 mld zł) może sięgnąć wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w całym roku – szacują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland.
– Plasowałoby nas to blisko wartości z ubiegłego roku, kiedy rynek wychodził z pandemii, ale nie był jeszcze obciążony wojną w Europie Wschodniej. W I połowie br. mamy wzrost wartości transakcji o 44 proc., co niewątpliwie stanowi efekt „odreagowania” po pandemicznego na rynku nieruchomości – komentuje Mateusz Skubiszewski, dyrektor działu rynków kapitałowych BNP. – W początkowej fazie po rosyjskiej agresji na Ukrainę rynek „wstrzymał oddech”, po czym nastąpiło znaczne uspokojenie i powrót do transakcji, co widzimy po wynikach za II kwartał, które były o blisko 60 proc. lepsze rok do roku – podsumowuje ekspert.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wakacje nie w pokoju hotelowym, ale we własnym mieszkaniu? Polskie miasta wypoczynkowe oferują setki gotowych lokali. Jak gruby portfel trzeba mieć, by iść na zakupy?
Nie planujemy tworzyć banku ziemi, stawiamy na szybszy obrót kapitału – mówi Michał Stępień, dyrektor zarządzający rozwojem Speedwella w Polsce.
Popyt na pożyczki już niemal dorównuje temu, który podgrzany był programem „Bezpieczny kredyt”. Konsumenci wierzą, że na dwóch cięciach stóp się nie skończy. Padł nowy rekord średniej wartości wnioskowanej pożyczki.
Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań – średnio 4,9 proc. – nie jest dziś imponująca, ale jeśli dołożymy wzrost cen nieruchomości w długim okresie, inwestycja jest warta rozważenia.
REIT-y nie są Świętym Graalem, nie sprawią, że wszyscy przesuną tu swoje środki. REIT-y po prostu będą uzupełnieniem, którego potrzebujemy dla rynku kapitałowego – mówi Kamil Kowa, dyrektor zarządzający firmy doradczej Savills w Polsce.
Rynek finansowania nieruchomości komercyjnych w Polsce przechodzi transformację. Kwestie zrównoważonego rozwoju coraz mocniej decydują o przyznaniu kredytu.