Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.04.2022 12:22 Publikacja: 26.04.2022 12:22
O rozwoju młodego rynku najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS) w Polsce najgłośniej słyszymy w kontekście wejść nowych inwestorów – czyli najczęściej wyspecjalizowanych funduszy – oraz kontraktów deweloperów, którzy otrzymują bardziej lub mniej spektakularne zamówienia na wybudowanie inwestorom lokali. Kluczowe dla PRS jest jednak zarządzanie zasobami.
Część inwestorów ma zbudowane własne zespoły, ale na rynku są aktywni także zarządzający zewnętrzni. Polska część grupy MVGM, międzynarodowego zarządcy nieruchomości komercyjnych, plany wsparcia inwestorów PRS nad Wisłą ogłosiła z końcem 2020 r. Dziś ma w pieczy ponad 1,2 tys. lokali należących do m.in. państwowego PFR Nieruchomości oraz prywatnych graczy: Aurec Capital i Zeitgeist.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W stolicy ceny dwupokojowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty o dobrym standardzie w centralnej lokalizacji zaczynają się od ok. 700 tys. zł. W Łodzi są tańsze nawet o połowę. Popyt na wielkopłytowe nieruchomości może podbić program dopłat do kredytów.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Deweloperzy będą musieli podać ceny mieszkań i domów w ofercie. Te dane znajdą się również na portalu prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sejm uchwalił ustawę, czas na prace w Senacie.
Oferta mieszkań na wynajem przewyższa popyt. Szybko wynajmują się tylko dobrze przygotowane lokale z atrakcyjnymi stawkami.
Mieszkania na wynajem to dla spółek z GPW i Catalyst interesujący kierunek. Ten rynek walczy z akademikami o względy inwestorów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
To, że polskie REIT-y mają ułatwić tutejszym inwestorom kupowanie nieruchomości w kraju, to oczywistość. Potencjał jest większy – polski kapitał też powinien iść na zakupy za granicę, jak czeski – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.
Obniżka stóp wpłynie głównie na skłonność do finalizowania już dokonanych rezerwacji. Przy rekordowej ofercie na rynku pierwotnym i wtórnym trudno oczekiwać takiego wzrostu sprzedaży, by podbił ceny – ocenia Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas