Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.01.2022 05:00 Publikacja: 29.01.2022 05:00
Foto: Adobestock
Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w ubiegłym roku wyniosła 5,9 mld euro, o ponad 11 proc. więcej niż w pandemicznym 2020 r. – wynika z danych Avison Young, które publikujemy jako pierwsi. Jednocześnie rekordowa była liczba transakcji – zawarto ich 166, nieco więcej niż w 2019 r., który pozostaje rekordowy pod względem wartości inwestycji (blisko 8 mld euro).
Najwięcej pieniędzy popłynęło na rynek logistyczno-przemysłowy. Wartość transakcji wyniosła 3 mld euro – to nowy rekord i o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym razem zawarto więcej mniejszych transakcji niż tych portfelowych – w sumie ich całkowita liczba wzrosła o 42 proc. Nowy trend, którego nie widać w suchych liczbach, to wchodzenie inwestorów w przedsięwzięcia typu joint venture, ponieważ z jednej strony brakuje nad Wisłą gotowych magazynów, a po drugie projekt deweloperski to szansa na większy zwrot.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W stolicy ceny dwupokojowych mieszkań w blokach z wielkiej płyty o dobrym standardzie w centralnej lokalizacji zaczynają się od ok. 700 tys. zł. W Łodzi są tańsze nawet o połowę. Popyt na wielkopłytowe nieruchomości może podbić program dopłat do kredytów.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Deweloperzy będą musieli podać ceny mieszkań i domów w ofercie. Te dane znajdą się również na portalu prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sejm uchwalił ustawę, czas na prace w Senacie.
Oferta mieszkań na wynajem przewyższa popyt. Szybko wynajmują się tylko dobrze przygotowane lokale z atrakcyjnymi stawkami.
Mieszkania na wynajem to dla spółek z GPW i Catalyst interesujący kierunek. Ten rynek walczy z akademikami o względy inwestorów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
To, że polskie REIT-y mają ułatwić tutejszym inwestorom kupowanie nieruchomości w kraju, to oczywistość. Potencjał jest większy – polski kapitał też powinien iść na zakupy za granicę, jak czeski – mówi Marek Noetzel, członek zarządu NEPI Rockcastle.
Obniżka stóp wpłynie głównie na skłonność do finalizowania już dokonanych rezerwacji. Przy rekordowej ofercie na rynku pierwotnym i wtórnym trudno oczekiwać takiego wzrostu sprzedaży, by podbił ceny – ocenia Katarzyna Kuniewicz z Otodom Analytics.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas