Ryvu robi krok naprzód w walce z białaczką

Związek wytworzony przez polską spółkę wykazał obiecującą aktywność u pacjentów z ostrą białaczką szpikową. Ruszy kolejny etap badań.

Publikacja: 14.06.2024 10:55

Ryvu robi krok naprzód w walce z białaczką

Foto: materiały prasowe

Notowania Ryvu Therapeutics podczas piątkowej sesji rosną o prawie 2 proc. Spółka przedstawiło dane kliniczne oraz przedkliniczne dla programu RVU120 podczas Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Hematologicznego. W oparciu o opublikowane wyniki Ryvu planuje rozpoczęcie kolejnego etapu badania.

Czy powstanie lek na białaczkę

Ryvu poinformowało, że związek RVU120 wykazuje obiecującą aktywność kliniczną u pacjentów z nawrotową i oporną ostrą białaczką szpikową oraz zespołami mielodysplastycznymi wysokiego ryzyka.

- Jesteśmy dumni z pomyślnego rozpoczęcia naszych badań fazy II. Motywujące jest to, że pierwsze wyniki bezpieczeństwa RVU120 w skojarzeniu z wenetoklaksem (lek wykorzystywany przy leczeniu m.in. białaczki limfocytowej - red.) są korzystne, co pozwala nam kontynuować badanie synergii RVU120 i wenetoklaksu u pacjentów - komentuje członek zarządu Ryvu i dyrektor medyczny, Hendrik Nogai. Dodaje, że firma pracuje też aktywnie nad nowymi strategiami terapeutycznymi dla pacjentów z nowotworami mieloproliferacyjnymi (przewlekłe choroby szpiku).

- W nadchodzących miesiącach spodziewamy się wzrostu liczby rekrutowanych pacjentów i odczytu danych z prowadzonych badań - zasygnalizował Nogai.

Polska biotechnologia w ważnym momencie

Nad Wisłą działa ponad dwieście firm zajmujących się odkrywaniem leków i terapii. Ponad 20 spółek z tej branży jest notowanych na giełdzie. Oprócz Ryvu są to m.in. Selvita, Celon Pharma, Captor, PolTreg, Pure Biologics, Scope Fluidics, Bioton czy Bioceltix. W ostatnich dniach pozytywne wieści napłynęły m.in. z Pure oraz z Captora.

Ta pierwsza firma wczoraj zyskiwała na giełdzie ponad 30 proc. na wieść o złożeniu wniosku do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego fazy 0 u pacjentów z nowotworami litymi. Po uzyskaniu zgody FDA, polska spółka zamierza zakończyć badanie w ciągu sześciu miesięcy od jego rozpoczęcia. Planowana jest rekrutacja maksymalnie 12 pacjentów z nowotworami głowy i szyi, mięsakiem tkanek miękkich oraz rakiem piersi. W dotychczasowych badaniach związek polskiej spółki (PBA-0111) wykazywał ok. 40-proc. zahamowanie wzrostu guza w dwóch różnych modelach ludzkiego nowotworu u myszy.

Wczoraj na giełdzie bardzo dobrze radziły sobie też akcje Captora, który zajmuje się rozwojem leków opartych na tzw. celowanej degradacji białek. W środę wieczorem poinformował o uzyskaniu pozytywnych wyników z badania in vivo w projekcie, którego celem jest znalezienie leku m.in. na choroby autoimmunologiczne, w tym na stwardnienie rozsiane.

Czytaj więcej

Biotechnologia nadal w niełasce
Medycyna i zdrowie
Airway Medix nie spłaciło raty kredytu. Co dalej?
Medycyna i zdrowie
Airway Medix ma kłopoty. Nie spłaciło raty
Medycyna i zdrowie
Dobre wieści z Pure Biologics, jest inwestor. Akcje drożeją
Medycyna i zdrowie
Synthaverse finiszuje ze strategiczną inwestycją. Akcje drożeją
Medycyna i zdrowie
Celon nadal na fali. Poprawa nastrojów w całej biotechnologii
Medycyna i zdrowie
Celon Pharma mówi o przełomie. Rynek w euforii