- Nowe wymagania FDA (Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) spowodowały wzrost zapotrzebowania ze strony firm biofarmaceutycznych na usługi związane z monitorowaniem i diagnostyką pracy serca. W szczególności branża poszukuje rozwiązań, które pozwolą jej monitorować pacjentów uczestniczących w komercyjnych badaniach klinicznych w sposób zdalny i w niemal czasie rzeczywistym. Takie usługi może świadczyć w skali globalnej Medicalgorithmics. Dlatego w tym roku - zgodnie z naszą strategią - chcemy dynamicznie rozwijać się jako dostawca rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa kardiologicznego badań klinicznych - zapowiada Magdalena Ślusarczyk, dyrektor ds. klinicznych i wdrożenia produktów w Medicalgorithmics.
Zgodnie z opublikowaną w 2023 roku strategią, komercyjne badania kliniczne mają być jedną z nowych nóg biznesowych Medicalgorithmics. W ubiegłym roku pozyskał pierwsze dwa kontrakty w tym obszarze. - Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów o udziale w kolejnych międzynarodowych projektach badań klinicznych w roli dostawcy usług bezpieczeństwa kardiologicznego. Dwie umowy w tym zakresie możemy podpisać jeszcze w tym półroczu. Jeden z tych projektów będzie realizowany w USA, Kanadzie i w pięciu państwach europejskich. Może w nim wziąć udział nawet 2 tys. pacjentów – wyjaśnia Ślusarczyk.
Czytaj więcej
Podczas pierwszych minut poniedziałkowej sesji akcje Medicalgorithmics drożały nawet o ponad 8 proc. przy wysokich obrotach. Wzmożony popyt był odpowiedzią na komunikat spółki o zawarciu umowy dystrybucyjnej z fińskim Bittium Biosignals, spółką zależną Bittium Corporation.
Zarząd Medicalgorithmics liczy, że wraz z pozyskaniem kolejnych projektów będzie zwiększała się skala tej działalności oraz jego rozpoznawalność jako dostawcy usług kardiologicznych na globalnym rynku badań klinicznych. - Badania kliniczne to dla Medicalgorithmics nie tylko nowe źródło przychodów, ale także szansa na zwiększenie marżowości biznesu. Usługi bezpieczeństwa kardiologicznego realizujemy tymi sami zasobami, które służą nam do obsługi pacjentów w obszarze diagnostyki arytmii serca. Z uwagi jednak na innowacyjny charakter badań klinicznych, możemy liczyć na znacząco wyższe stawki niż ma to miejsce w przypadku standardowych zabiegów, refundowanych w ramach publicznych lub prywatnych systemów finansowania opieki zdrowotnej. Dlatego rozwój badań klinicznych może mieć istotny pozytywny wpływ na przychody i rentowność Medicalgorithmics – podkreśla Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics ds. finansowych.