Przyczyniła się to tego informacja o uzyskaniu przez spółkę pozytywnych wyników szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10, co umożliwia dopuszczenie do obrotu i sprzedaż zbadanej serii tego preparatu. – Na szczęście nie sprawdził się zapowiadany w mediach czarny scenariusz i nie zabraknie szczepionek przeciwgruźliczych. Nasze wewnętrzne badania jakościowe zostały potwierdzone pozytywnym wynikiem Państwowego Zakładu Higieny i ponad 100 tysięcy dawek szczepionki trafi niezwłocznie do polskich odbiorców. Szczepienia będą przebiegały bez zakłóceń. Wytwarzamy bardzo skuteczną i najbezpieczniejszą szczepionkę przeciwgruźliczą, odbiorcy z całego świata ustawiają się po nią w kolejce – wyjaśnia Marcin Piróg, prezes Biomedu.

Spółka podkreśla, że gdyby nie czasowe wstrzymanie produkcji leków z grupy BCG, Biomed odnotowałby najlepsze wyniki od lat. Popyt na produkty spółki znacząco przekracza jej możliwości produkcyjne, stąd inwestycje zwiększające moce produkcyjne, które firma ukończyła w zeszłym roku na liniach BCG i distreptazy. Pomimo braku produktów BCG w drugiej połowie roku, sprzedaż zeszłoroczna była wyższa niż w 2017 r., dzięki m.in. zwiększonej mocy produkcyjnej distreptazy.

– Mamy podstawy twierdzić, że problem jest rozwiązany. Po zażegnaniu kryzysu spółka wróci do konsekwentnej realizacji strategii rozwoju. Pozwoli nam to w końcu pokazać wyniki, których oczekują akcjonariusze. Z ogłoszeniem pełnego powrotu do normalnej produkcji musimy jednak poczekać na osiągnięcie powtarzalności pozytywnych wyników jakościowych – będzie to miało miejsce już na początku III kwartału br. – wyjaśnił Piróg.

Biomed zakończył w I półroczu 2018 r. modernizację linii produkcyjnej BCG. W grudniu poinformował, że jeden z leków wyprodukowanych na zmodernizowanej linii produkcyjnej – na raka pęcherza moczowego Onko BCG – nie spełnia warunków jakościowych. Po wystąpieniu problemu spółka zmodyfikowała plany produkcyjne poprzez przestawianie produkcji na szczepionkę przeciwgruźliczą BCG 10, która jest wytwarzana naprzemiennie na tej samej linii produkcyjnej, co Onko BCG. W styczniu tego roku Biomed powiadomił prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o czasowym wstrzymaniu obrotu szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 z powodu nieprawidłowości w procesie jej wytwarzania. Zlecono wówczas przeprowadzenie powtórnych badań kontrolnych produktu przez niezależny instytut badawczy. JIM