- Aktualnie panująca epidemia koronawirusa może mieć bardzo duży wpływ na popularyzację rozwiązań telemedycznych. Takie sytuacje, jak obserwowane obecnie we Włoszech rekomendacje pozostania w domach, są -zdecydowanie szansą dla branży. Rosnąca liczba osób objętych takim zaleceniem może przełożyć się na wzrost zapotrzebowania na świadczenia telekonsultacyjne i teleopiekuńcze - ocenia Piotr Sobiś, prezes notowanej na NewConnect firmy Infoscan.

Brak możliwości swobodnego przemieszczania się jest dużym utrudnieniem zwłaszcza dla osób chorujących przewlekłe. W przypadku osób chorujących na bezdech senny wiadomo, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę COVID-19. A Infoscan ma swojej ofercie urządzenie monitorujące bezdech senny. - Zastanawiamy się, jak moglibyśmy rozszerzyć ofertę, aby pomóc pacjentom z bezdechem lepiej chronić się przed potencjalnym zakażeniem oraz jego groźnymi następstwami. Ostatnim aspektem stwarzającym szanse dla telemedycyny jest potencjalna konieczność zdalnego monitorowania pacjentów, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem. Szansę na sukces będą miały podmioty oferujące rozwiązania do kompleksowej diagnostyki pod kątem różnych nieprawidłowości. Pracujemy nad urządzeniem, które oprócz zaburzeń oddychania będzie wykrywało również zaburzenia układu krążenia oraz układu nerwowego - opisuje Sobiś. Z kolei dr Piotr Soszyński, dyrektora ds. medycznego doradztwa strategicznego Medicover Polska zaznacza, że spółka wdraża telemedyczne rozwiązania od 14 lat. W Medicover zdalne porady medyczne odpowiadają za 40 proc. wszystkich wizyt. Tylko w roku 2019 r. udzielono blisko 3 mln porad i usług telemedycznych.

- Obecna sytuacja unaocznia, jak bardzo telemedycyna i szerzej e-zdrowie mogą pomóc w zabezpieczeniu potrzeb zdrowotnych i dostarczeniu opieki medycznej dla całej populacji. Wiele organów, międzynarodowych i lokalnych, zalecają teleporady jako pełnozakresowe świadczenie, nie tylko służące do wstępnej weryfikacji objawów infekcji, ale także udzielenia konkretnych zaleceń oraz wystawienia e-recepty lub e-zwolnienia z pracy. Jesteśmy przekonani, że opieka telemedyczna sprawdzi się nie tylko w przypadku pilnej potrzeby jak teraz, ale również w odniesieniu do szerokiego zakresu świadczeń medycznych, w tym leczenia specjalistycznego i kontroli w chorobach przewlekłych - ocenia Soszyński.