W następnym etapie zostaną poddane testom in vivo w modelu zwierzęcym i rozpoczną ograniczone testy kliniczne, zapowiedziała spółka. Kolejnym celem programu jest opracowanie leku, który wykazywałby jeszcze większy potencjał terapeutyczny w hamowaniu rozwoju wirusa SARS-Cov-2 i innych koronawirusów.
Po analizie najnowszych danych naukowych oraz rozwijanego aktualnie portfolio leków innowacyjnych, Celon Pharma planuje przetestować efektywność inhibitora kinaz JAK/ROCK oraz PI3K w monoterapii oraz kombinacji z lekami antywirusowymi.
- Podeszliśmy do tematu bardzo metodycznie, od wielu tygodniu analizując dostępne dane terapeutyczne poświęcone hamowaniu rozwoju wirusa SARS-COV-2. Zderzyliśmy to z posiadanymi zasobami, w tym będącymi w naszym portfolio lekami odtwórczymi zarejestrowanymi w leczeniu chorób retrowirusowych oraz rozwijanymi przez nas projektami innowacyjnymi. W wyniku tej analizy, wspartej doświadczeniem naszych naukowców, jak również opiniami niezależnych ekspertów, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu terapeutycznego, w którym leki antywirusowe będą jedną z kluczowych grup testowanych leków – komentuje Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy
Jak zaznacza spółka, Celon Pharma jest jedyną firmą farmaceutyczną w Polsce, która posiada w ciągłej produkcji zarejestrowane leki, stosowane w terapii chorób wywoływanych przez retrowirusy, do których należą koronawirusy.
W celu efektywnego rozpoczęcia i kontynuowania programu firma adoptuje częściowo nowopowstałe Centrum B+R w Kazuniu Nowym.