– Tempo, które chcemy utrzymać, wymaga inwestycji, zwłaszcza jeśli chcemy potroić wyniki z 2019 r. Potrzebujemy środków na rozwój, dlatego będziemy rekomendować akcjonariuszom wstrzymanie się z wypłatą dywidend do 2023 r. – ocenia Bogusław Sieczkowski, prezes Selvity.
Innym ważnym elementem działalności Selvity jest decyzja o utworzeniu własnego laboratorium. Powodem jest przede wszystkim brak możliwości wynajmu kolejnych laboratoriów, w których firma mogłaby rozwijać działalność.
– Chcemy zwiększać naszą przewagę konkurencyjną, dążyć do złotych standardów. Obecnie jesteśmy liderem (w dziedzinie CRO – usług badawczo-rozwojowych – red.) w Europie Środkowo-Wschodniej i pracujemy nad tym, aby umacniać naszą pozycję rynkową, stać się jedną z największych firm europejskich w branży. W tym celu chcemy poszerzać nasz portfel usług, a to niemożliwe bez własnej przestrzeni laboratoryjnej – podkreśla prezes.
W zakresie odkrywania leków Selvita planuje m.in. stworzenie platformy badań opartej o technologię high-content screening z analizą za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Technologia zostanie wykorzystana do odkrywania nowych leków m.in. w chorobach neurozapalnych i zwłóknieniowych. Sieczkowski zaznacza, że są to rozwiązania, które na świecie oferuje nieliczna grupa firm. W zakresie badań regulacyjnych spółka chce rozszerzyć ofertę analityczną umożliwiająca rejestrację oraz procedury zwolnieniowe leków małocząsteczkowych i biologicznych na rynki europejskie.
– W działaniach pomoże nam centrum usług laboratoryjnych. Obecnie jesteśmy na początkowym etapie inwestycji, podpisaliśmy umowę przedwstępną zakupu działki. Przed nami wszystkie prace projektowe. Planujemy, by centrum było gotowe na koniec 2022 r. – wyjaśnia prezes.