Medicalgorithmics dokona odpisu aktualizującego w wysokości 6,3 mln zł z powodu utraty wartości firmy w wyniku kupna spółki Medi-Lynx, który znajdzie się w sprawozdaniu skonsolidowanym za II kwartał br.
Spółka wyjaśnia, że zmiana modelu biznesowego spółki Medi-Lynx, generującej największe przychody w grupie, nie przyniosła oczekiwanych efektów w postaci poprawy jej rentowności działalności i płynności. Ze względu m.in. na wpływ czynników zewnętrznych związanych z pandemią covid-19, wolumen świadczonych badań i w konsekwencji wpływy pieniężne nie ukształtował się na oczekiwanym przez zarząd Medicalgorithmics poziomie. - Dotychczasowe tempo rozwoju Medi-Lynx po zmianie modelu biznesowego nie do końca spełniło nasze oczekiwania. Znaczący wpływ na tę sytuację miała oczywiście pandemia Covid-19, która zastała nas w momencie, gdy powinniśmy znacząco zwiększać wolumeny realizowanych badań, co w takim otoczeniu rynkowym stało się niemożliwe. Dłużej, niż zakładaliśmy pierwotnie trwał też sam proces zmiany modelu biznesowego, a do uzyskania jego pełnych efektów niezbędne jest obecnie wzmocnienie zespołu sprzedawców, którzy dotrą do rejonów geograficznych USA, których obecnie nie jesteśmy w stanie obsłużyć - wyjaśnia Marek Dziubiński, współzałożyciel i przewodniczący rady nadzorczej Medicalgorithmics.
W odpowiedzi zarząd Medicalgorithmics podjął działania zmierzające do pozyskania dodatkowego finansowania, celem kontynuacji rozwoju spółki i zabezpieczenia bieżącej działalności operacyjnej. Wśród rozważanych scenariuszy jest emisja akcji i obligacji, a celem pozyskanie 2-5 mln USD. - W tym celu podjęliśmy wielokierunkowe działania. Jednym z nich jest rozpoczęcie poszukiwania potencjalnych inwestorów mogących objąć obligacje spółki, których emisja mogłaby w całości lub w części zaspokoić aktualne potrzeby finansowania. Drugim działaniem jest podjęcie czynności zmierzających do zwołania NWZ, któremu zarząd przedstawi projekty uchwał, umożliwiające podniesienie kapitału zakładowego spółki poprzez emisję do 20 proc. nowych akcji na GPW. Co ważne, w toku rozmów na temat możliwości pozyskania kapitału otrzymaliśmy oświadczenia od istotnych akcjonariuszy, zaangażowanych w spółkę od momentu jej powstania, w tym Marka Dziubińskiego, współzałożyciela spółki, stanowiące, iż w przypadku decyzji o emisji nowych akcji deklarują oni intencję objęcia części akcji po cenie emisyjnej nie niższej niż 18 zł. Równolegle i niezależnie od procesu pozyskania finansowania, podejmujemy także działania operacyjne, nacelowane na optymalizację struktury (miksu) badań realizowanych na rynku amerykańskim, poprzez takie zarządzanie bazą klientów, aby ograniczać współpracę z placówkami dostarczającymi niski średni przychód z badania na rzecz intensyfikowania współpracy i pozyskiwania nowych placówek medycznych za pośrednictwem których oferowane są na rynku USA usługi medyczne o optymalnej z naszego punktu widzenia marżowości. Ograniczenie współpracy z placówkami z najmniejszym potencjałem rentowności nie będzie miało negatywnego wpływu na osiągany wynik – wyjaśnia Maciej Gamrot, członek zarządu Medicalgorithmics.