Nowe zlecone Mabionowi prace obejmują dwa obszary. Pierwszym jest usługa produkcji banków komórkowych, które będą wykorzystywane jako kluczowy materiał biologiczny, stanowiący bazę do wytwarzania antygenu szczepionkowego produktu Nuvaxovid w zakładzie Mabionu, a także w innych zakładach współpracujących z Novavaksem. Z kolei drugi obszar to świadczone w okresie obowiązywania umowy produkcyjnej (czyli w latach 2022-2025) dodatkowe usługi analityki kontraktowej w zakresie kontroli jakości produktu. Mabion podkreśla, że kontroli jakości będą mogły podlegać zarówno próbki produktu wytworzone przez spółkę w ramach umowy produkcyjnej, jak też próbki od innych podmiotów zajmujących się produkcją kontraktową na rzecz grupy Novavax.

Polska firma podaje, że umowa z 8 października ubiegłego roku, której wykonywanie Mabion rozpoczął w IV kwartale i w ramach której wytworzył pierwszą pełną serię komercyjną antygenu, jest realizowana zgodnie z wcześniejszej ustalonym harmonogramem. Obecnie Mabion produkuje kolejne serie, których ilość ma się sukcesywnie zwiększać w następnych miesiącach, a Novavax realizuje ustalone w umowie płatności.

- Liczymy, że dodatkowe zlecenia mogą otworzyć nam drogę do jeszcze szerszej współpracy z Novavax w zakresie wytwarzania biologicznych produktów leczniczych –sygnalizuje Sławomir Jaros, członek zarządu Mabionu ds. naukowych i operacyjnych. W środę kurs Mabionu na GPW spada o 2 proc. do 56 zł.

Pod mocną presją w ostatnich miesiącach są notowania Novavaksu na giełdzie amerykańskiej, co ma związek m.in. z przedłużającym się oczekiwaniem na zielone światło od tamtejszego regulatora (FDA). W Europie już je otrzymał: Komisja Europejska pod koniec 2021 r. dopuściła do obrotu w UE szczepionkę amerykańskiego koncernu. Jest to to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania Covid-19.