Korzystających z bankowych lokat terminowych ubywa coraz bardziej. Nic dziwnego – jedyne atrakcyjne oprocentowania mają oferty nie dość, że krótkoterminowe, to jeszcze na ogół wymagające w najlepszym razie nowych środków. Propozycje dla oszczędzających długoterminowo rewelacyjne nie są, co może nieco dziwić. Ba, najlepsze oferty sprzed pół roku sporo straciły na atrakcyjności.
Dwa lata na 2,6 proc.
„Pomimo zadowalającej sytuacji w zakresie bieżącej płynności stale zalecane są działania zmierzające do wzrostu stabilności źródeł finansowania" – pisze w praktycznie każdym kwartalnym czy rocznym podsumowaniu sytuacji w sektorze bankowym Komisja Nadzoru Finansowego. Jak tłumaczy, chodzi o to, że utrzymujące się duże dysproporcje w strukturze terminów zapadalności aktywów i wymagalności pasywów wskazują na oparcie długoterminowej akcji kredytowej na krótkoterminowych depozytach. Dlatego pożądane jest, aby banki kontynuowały działania zmierzające do pozyskania długoterminowych, stabilnych źródeł finansowania.
Tymczasem założenie lokaty długoterminowej wymaga na ogół posiadania konta w danym banku. I o ile w przypadku promocyjnego depozytu krótkoterminowego opłaca się czasem założenie bezpłatnego rachunku, o tyle w przypadku ulokowania pieniędzy na dwa czy trzy lata istnieje niebezpieczeństwo, że konto przestanie być w tak długim okresie bezpłatne. Dlatego należy albo skorzystać z usług własnego banku, albo szukać takiego, w którym lokatę może założyć klient „z ulicy". I uważać: niektóre banki, skuszone zapowiedziami RPP, zaczynają powoli obniżać oprocentowania.
Na przykład w działającym w Polsce oddziale estońskiego Inbanku jeszcze pół roku temu można było założyć dwuletnią lokatę oprocentowaną na 3 proc. w skali roku, trzyletnią – na 3,15 proc., czteroletnią – na 3,25 proc., a nawet pięcioletnią – na 3,35 proc. Tymczasem obecnie oprocentowania to – odpowiednio: 2,6, 2,95, 3 i 3,05 proc. Maksymalna kwota jednej lokaty to 50 tys. zł, a na jednego klienta może przypadać co najwyżej 200 tys. zł.
Najlepsze oprocentowania oferuje obecnie włoska BFF Banking Group. Lokaty Facto do 18 października miały rewelacyjne oprocentowania, po tej dacie spadły jednak o 0,5 pkt proc. Lokata dwuletnia to 3 proc., trzyletnia i czteroletnia – 3,1 proc., a pięcioletnia – 3,5 proc.