Najdziwniejsza para w świecie finansów

Co wspólnego mogą mieć, powszechnie uchodzące za bezpieczne, papiery wartościowe sprzedawane przez amerykański rząd z wciąż niezbyt bezpiecznym światem kryptowalut?

Publikacja: 31.08.2024 09:49

Najdziwniejsza para w świecie finansów

Foto: Adobe stock

Na rynku amerykańskich obligacji skarbowych coraz bardziej aktywnymi graczami są emitenci stablecoinów, tokenów powiązanych z amerykańskim dolarem.

Emitenci stablecoinów dążą też do tego, aby te kryptowaluty były zabezpieczone przez amerykańskie papiery dłużne uważane nie tylko za najbardziej bezpieczne, ale też najbardziej płynne.

Tether wykłada karty na stół

Dla promotorów walut cyfrowych jest to ważne zjawisko, warto je nagłaśniać, gdyż branża ta chce zbudować bardziej przyjazne relacje z władzami, zauważa agencja Bloomberga.

Tether Holdings Ltd., emitent najważniejszych stablecoinów, wyłożył karty na stół i twierdzi, że jest gotowy wesprzeć stabilność finansową nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale także świata w sytuacji, kiedy emisja amerykańskiego długu rośnie, a zagranica kupuje go coraz mniej.

Zadeklarował to na łamach dziennika Wall Street Journal Paul Ryan, były przewodniczący Izby Reprezentantów USA, a obecnie doradca kryptowalutowej firmy Paradigm.

Ambicje Tethera, czyli trochę prawdy i dużo szumu

Podobnie jak w przypadku wielu innych zagadnień związanych z aktywami krypto jest w tym element prawdy i dużo być może dyskusyjnego szumu. W każdym razie jak dotąd.

- Tak, oczywiście to jest szum – nie ma wątpliwości Joseph Gagnon, ekspert z Peterson Institute for International Economics.

Przypomina, że w posiadaniu Tethera są papiery skarbowe o wartości około 81 miliardów dolarów, co wprawdzie nie jest bagatelą, ale jest to niewiele, jeśli się to zestawi z wartością rynku długu skarbowego rzędu bilionów dolarów.

Tether wciąż jest małym graczem na rynku długu skarbowego

W tej chwili stablecoiny są daleko w tyle za wielorybami amerykańskiego rynku długu, gdyż w tym torcie ich udział wynosi zaledwie 1 proc. Największym kupującym papiery skarbowe są fundusze rynku pieniężnego, które mają te walory za 2,4 biliona dolarów, wskazują dane Crane Data. Prognozy sugerują, że popyt funduszy rynku pieniężnego będzie wzrastał z powodu regulacyjnych wymogów.

Są też korporacyjne wieloryby w świecie tradycyjnych finansów potężniejsze niż Tether. Berkshire Hathaway, firma kontrolowana przez Warrena Buffetta w drugim kwartale zwiększyła udział skarbowych papierów dłużnych do 234 miliardów dolarów. To trzy razy więcej niż ma Tether

Wartość stablecoinów na rynku szacowana jest na około 167 miliardów dolarów, z czego na Tether Holdings przypada 117 mld dolarów, wynika z danych firmy CoinGecko.

To, czy emitenci stablecoinów staną się graczami liczącymi się na rynku papierów skarbowych,  w dużym stopniu będzie zależało od tempa rozwoju rynku aktywów cyfrowych, a także od przeforsowania w Kongresie odpowiednich aktów prawnych.

Do czego służą stablecoiny?

Stablecoiny na rynku kryptowalut najczęściej są zamiennikami dolarów, z którymi są związane parytetem jeden do jednego.

Traderzy parkują aktywa w tych tokenach, kiedy chcą ograniczyć ekspozycję na zmienne rynki kryptowalut. Bądź też korzystają z nich przy inwestycjach na platformach zdecentralizowanych finansów.

Popyt na rządowy dług w stablecoinach może znacząco się zwiększyć,  jeśli Kongres wdroży przepisy wymagające, by tokeny były wspierane przez płynne aktywa o wysokiej jakości (HQLA) co najmniej w relacji 1:1.

Do tej kategorii należą m.in. bony skarbu USA zapadające w okresie 90 dni bądź krótszym, wskazuje Teresa Ho, strateżka banku JP Morgan Chase.

Kryptowaluty
Wstyd aż do grobu. Była dziewczyna założyciela giełdy FTX broni się przed więzieniem
Kryptowaluty
FBI podała jakie są najczęstsze oszustwa kryptowalutowe
Kryptowaluty
Giełda kryptowalut CoinEx wchodzi na polski rynek
Kryptowaluty
Górnicy w ciekawym miejscu
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Kryptowaluty
Bitcoin na rozdrożu
Kryptowaluty
Jaką prawdę o bitcoinowych ETF-ach zawierają raporty?