- Naszą rolą jest zapewnienie zaufania do pieniędzy - powiedziała Christine Lagarde prezes EBC. - Oznacza to upewnienie się, że euro jest przystosowane do ery cyfrowej. Powinniśmy być przygotowani do wyemitowania cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba – dodaje Lagarde.
Konsultacje rozpoczną się 12 października. EBC zapowiedział, że w połowie 2021 r. podejmie decyzję o uruchomieniu cyfrowego projektu euro.
Jak wynika z informacji, do których dotarła agencja Bloomberga, prawnicy EBC złożyli pod koniec września wniosek o ochronę znaku towarowego „cyfrowe euro" w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Decyzja nie została jeszcze wydana.
Banki centralne na całym świecie eksperymentują z cyfrowymi wersjami swoich walut, a urzędnicy EBC niedawno podkreślili potrzebę bycia na bieżąco z trendami technologicznymi. Jak donosi Bloomberg Ludowy Bank Chin prawdopodobnie będzie pierwszą dużą instytucją tego typu, która po zaawansowanych testach komercyjnych wyda cyfrową wersję swojej waluty. Inne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna czy Bank Anglii również rozważają opcje wdrożenia cyfrowych walut.
EBC uspokaja również osoby twierdzące, że działania w kierunku emisji cyfrowego euro mają za zadanie wycofanie z obrotu banknotów i monet. - Cyfrowe euro uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło - stwierdził EBC.