Stop naganiaczom! Szef UOKiK wszczął pierwsze postępowania

Piramidy finansowe mają się w Polsce bardzo dobrze m.in. dlatego, że ich agresywne promowanie w sieci jest bezkarne. Tomasz Chróstny chce to jednak zmienić.

Aktualizacja: 06.11.2020 07:52 Publikacja: 06.11.2020 05:15

Stop naganiaczom! Szef UOKiK wszczął pierwsze postępowania

Foto: Adobestock

– Musimy szybciej i skuteczniej eliminować systemy promocyjne typu piramida. Propagowanie ich to nieuczciwa praktyka rynkowa naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Będziemy walczyć z działaniami osób, które zachęcają do inwestowania i udziału w takich „projektach" – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. To ważny krok na drodze do eliminacji finansowych patologii w naszym kraju. Na start urząd zajął się jednym z najbardziej znanych naganiaczy.

Pierwsze postępowanie

Zapewne każdy, kto korzysta z YouTube'a, Facebooka czy Instagrama, natknął się na finansowych oszustów. Dość łatwo ich zidentyfikować. Najczęściej umieszczają swoje zdjęcia na tle pięknych domów i aut, ozdobieni drogą biżuterią z plikiem banknotów w ręce i dopiskiem mówiącym, że każdy może tak żyć, wystarczy tylko dołączyć do zespołu. I choć te posty zazwyczaj są bezczelne, tandetne i żałosne zarazem, to wiele osób niestety im ulega, wykupując oferowany pakiet i zachęcając do tego swoich znajomych. Nie zdają sobie sprawy, że nie dołączają do zespołu wybrańców, tylko stają się budowniczymi klasycznego schematu Ponziego, na którym zarabiają przede wszystkim jego założyciele i internetowi naganiacze.

Jedną z „gwiazd" polskiego środowiska naganiaczy jest youtuber, instagramer Damian Żukiewicz, wobec którego szef UOKiK wszczął w tym tygodniu pierwsze postępowanie. Człowiek ten promował m.in. projekty FutureNet i FutureAdPro, przed którymi urząd ostrzegał już w marcu 2019 r., a w lipcu tego roku uznał je oficjalnie za nielegalne. Za przystąpienie do projektów, kosztujące od 10 do 1000 USD, obiecywano zysk minimalny 100 zł dziennie, choć benefity mogły być wyższe, jeśli ktoś wprowadził do systemu nowych członków. Brzmi jak klasyczna piramida.

Co ciekawe, Żukiewicz swoimi zuchwałymi dokonaniami na polu promocji piramid zasłużył sobie nawet na obecność na łamach plotkarskiego portalu Pudelek. Popularny serwis już od dawna dość bezpośrednio go demaskował. W sieci znaleźć można artykuł z 2018 r., w którym jest on wprost nazywany twórcą piramidy finansowej, i to już w tytule artykułu. UOKiK-owi demaskacja zajęła dużo czasu, ale lepiej późno niż wcale. Zwłaszcza że deklaracje urzędu są dość stanowcze. „Za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu z poprzedniego roku. Przy tym za przedsiębiorcę uznaje się nie tylko osobę zarejestrowaną w CEIDG, ale każdego, w tym blogerów, infuencerów, kto w sposób zorganizowany i ciągły faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie zyski z zakładania, prowadzenia lub propagowania systemów promocyjnych typu piramida. Prawo przewiduje sankcje również dla osób zarządzających, które umyślnie naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. To maksymalnie 2 mln zł" – czytamy na stronie urzędu.

Więcej spraw pod lupą

Na Żukiewiczu interwencje urzędu się nie kończą. Chróstny postawił również zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów spółce NTIM z Wrocławia, zaś wobec jej menedżerów Rafała Krakowiaka i Wiktora Zajączkowskiego wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej. NTIM propagowała w Polsce program Shields, który umożliwiał osobie zarejestrowanej na platformie rockwall.investments służącej do oferowania produktów powiązanych z kryptowalutami otrzymywanie wynagrodzenia uzależnionego przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków, co zdaniem urzędu może być piramidą.

Foto: GG Parkiet

Postępowania wyjaśniające zostały też wszczęte w sprawach trzech innych „projektów": platformy yourfitway.com (płatna aplikacja motywująca ludzi do ruchu, oferująca zarobek za polecenie jej nowym osobom), platformy lucrias.com (możliwość zakupu tokenów CoinCasso oraz AssetsPro i uzyskiwania pasywnego dochodu) i firmy AssetsPro (kupno tokenów umożliwiających zarabiania na nieruchomościach na Zanzibarze). Ponadto do prokuratury trafiły już dwa zawiadomienia dotyczące kontrowersyjnych przedsięwzięć: platformy reklamowej AdEx (advertisexchange.com), umożliwiającej uzyskanie dochodu przez osoby, które poleciły ją innym użytkownikom, i Weed Profit System, obiecującego wysoki zysk w związku z legalizacją marihuany w Kanadzie.

Działania UOKiK napawają optymizmem. Być może uda się ukarać naganiaczy i powstrzymać tych, którzy naganianie mają teraz w planach. Co więcej – w kolejce do Rady Ministrów czeka nowelizacja ustawy o UOKiK, która znacznie poszerza kompetencje urzędu. Będzie mógł on na przykład blokować strony internetowych piramid finansowych. Może dzięki temu już rzadziej będziemy słyszeć o aferach typu DasCoin, Amber Gold i im podobnych...

Foto: GG Parkiet

W ostatnich dniach kurs bitcoina po raz pierwszy od stycznia 2018 r. znalazł się powyżej 14 000 USD. W czwartek przed południem kurs rósł nawet do 14 580 USD, a kapitalizacja całego rynku kryptowalut sięgała już 420 mld USD. Notowania przebiły więc ubiegłoroczne maksimum w okolicy 13 850 USD, co stanowi sygnał kontynuacji wzrostowego trendu. Najbliższych oporów można poszukiwać w strefie 16 500–17 000 USD. Wsparciem jest natomiast wspomniany szczyt z 2019 r. Z perspektywy AT popyt wspierają rosnące średnie z 50 i 200 sesji oraz utrzymująca się od marca sekwencja coraz wyższych dołków i szczytów. Oscylatory RSI(14) i MACD są już na lokalnych szczytach, co sygnalizuje krótkoterminowe wykupienie i możliwość korekty. PZ

Kryptowaluty
Kreml uruchomi giełdę kryptowalutową. Ale tylko dla wybranych i najbogatszych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kryptowaluty
Eryk Szmyd, XTB: Bitcoin – między paniką a euforią
Kryptowaluty
Rusza pierwszy fundusz inwestujący pośrednio w rynek kryptowalut
Kryptowaluty
Bitcoin drożeje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Kryptowaluty
Kraken kupuje NinjaTrader za 1,5 mld dolarów
Kryptowaluty
Koniec rynku kantorów kryptowalut?