Wakacje kredytowe jednak bardziej dostępne

Urlop od rat ma przysługiwać tym, którzy na obsługę kredytu przeznaczają co najmniej 30 proc. dochodu. To dosyć łagodne kryterium – komentują eksperci.

Rząd ułatwi rolnikom dostęp do kredytów konsumenckich

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim, których celem jest usunięcie trudności i ograniczeń dotyczących udzielania kredytów dla rolników. Chodzi w szczególności o to, żeby nie stosować przepisów ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Wakacje kredytowe 2024 r. Rząd przyjął projekt noweli

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych i innej pomocy dla kredytobiorców mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji - poinformował premier Donald Tusk. Przyjęty dziś przez rząd projekt ustawy przewiduje możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów - jednego miesiąca w każdym kwartale, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR)

ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

W ministerstwie finansów ważą się losy wakacji kredytowych w 2024 r. Tymczasem bankowcy przekonują, że nie są one w ogóle potrzebne.

Frankowe kredyty topnieją w oczach

Pod względem finansowym problem kredytów CHF jest coraz bliżej rozwiązania. Ale pod względem operacyjnym banki i ich klienci będą się z nim borykać jeszcze przez lata.

Spada skłonność Polaków do szybszego spłacania kredytów

Im niższa inflacja i niższe stopy procentowe, w tym obsługa długów mniej bolesna dla gospodarstw domowych. To m.in. dlatego wartość nadpłat i wcześniejszych spłat kredytów w minionym roku była wyraźnie mniejsza niż w 2022. Dla banków to dobra informacja.

Popyt na hipoteki spada, ale nie załamał się

Banki nie zamierzają luzować zasad dla kredytów mieszkaniowych – wynika z badań NBP.

Polacy znowu zaczęli sporo pożyczać

W 2023 roku wartość udzielonych kredytów i pożyczek wyniosła 182,5 mld zł, to o 25 proc. więcej niż w 2022 r. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W tym roku także należy oczekiwać dwucyfrowego wzrostu akcji kredytowej.

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

W grudniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 46,34 tys. osób, w porównaniu z 12,3 tys. rok wcześniej. Oznacza to wzrost aż o 277 proc. – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Kredyt Inkaso na fali wzrostu

W 2023 r. skupiliśmy się na podnoszeniu efektywności operacyjnej. W naszej branży to jest klucz do rentowności – mówi Maciej Szymański, wiceprezes firmy Kredyt Inkaso.

Kredyty frankowe: więcej banków z rezerwami blisko 100 proc. portfela

BNP Paribas i mBank dołączyły w 2023 r. do grona liderów rynku pod względem wysokości odpisów na ryzyko prawne kredytów w CHF. Będą mogły mniej wydać na ten cel w 2024 roku.

Mieszkanie na Start. Tanie kredyty w nowej odsłonie

Program „Mieszkania na start” ma przynieść Polakom jeszcze tańsze kredyty niż BK2, choć dla bardziej wyselekcjonowanej grupy. Zasady mają być dosyć skomplikowane.

Kredyt 0 procent nie tylko dla rodzin. Minister Krzysztof Hetman zdradza szczegóły

Program "Mieszkanie na start" może ruszyć już w połowie 2024 r. Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii zapewnia, że ma on być prorodzinny. Nowy program mieszkaniowy to następca Bezpiecznego Kredytu 2 proc., na który 1 stycznia 2024 roku skończyło się finansowanie.

Nowe wakacje z limitami

Ulgi dla kredytobiorców w 2024 r., według rządowej propozycji, kosztować mają ok. 3,6 mld zł. Ale nie powinno to pogrążyć banków.

To koniec „kredytu 2 proc.”? Rząd zapowiada zmiany

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że z dniem 2 stycznia 2024 r. przyjmowanie wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.” zostanie wstrzymane. A resort rozwoju informuje, że przygotuje nową, korzystną ofertę dla Polaków.

Rząd PiS chce zwiększyć limity dopłat do „kredytu 2 proc.”

Ponieważ eksperci alarmują, że budżetowe pieniądze na „bezpieczny kredyt 2 proc.” wyczerpią się już na początku przyszłego roku, rząd reaguje projektem nowelizacji odpowiedniej ustawy.

Wakacje kredytowe według Polski 2050. Partia chce ograniczeń

Z wakacji kredytowych w 2024 r. mogliby skorzystać ci kredytobiorcy, którzy na miesięczną ratę muszą przeznaczyć co najmniej 40 proc. swoich dochodów – wynika z projektu ustawy złożonego przez posłów partii Szymona Hołowni.

Kredyty hipoteczne tanieją po cięciu stóp przez RPP. Już poniżej 8 proc.

Cięcia stóp procentowych przez RPP przynosi efekty m.in. w postaci taniejących kredytów. Koszty nowych hipotek dla gospodarstw domowych we wrześniu to 7,79 proc. wobec 8,01 proc. miesiąc wcześniej.