Inflacja bazowa zgubiła drogę do bazy

Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP.

Rozgrzany rynek pracy kłóci się z inflacją w celu

Inflacja bazowa, nie obejmująca cen żywności oraz nośników energii, wyhamowała w lutym do 5,4 proc. rok do roku. Tak nisko była poprzednio pod koniec 2021 r. Ale o jej dalszy wyraźny spadek będzie trudno.

Projekcja inflacji wskazuje na wybór stałego kuponu

Gdyby inflacja rozwijała się tak, jak założono w centralnej ścieżce projekcji, kupowane dziś obligacje indeksowane inflacją przegrałyby z obligacjami oszczędnościowymi o stałym oprocentowaniu.

Krótki flirt inflacji z celem NBP. Najniższy poziom od 3 lat

Inflacja w lutym zmalała do najniższego od trzech lat poziomu 2,8 proc. z 3,7 proc. w styczniu. Pomogło mocne wyhamowanie wzrostu cen żywności.

Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego. Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2023 r. formułował Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Wyprzedził pod tym względem zespoły ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska oraz Alior Banku.

Utrwalenie się inflacji powyżej celu NBP to wciąż realny scenariusz

– W warunkach deficytu pracowników w Polsce utrzymywała się będzie presja na wzrost płac, która z kolei w sektorze usług będzie powodowała wzrost cen – uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku: Ożywienie w nietypowych warunkach

Polska gospodarka nie funkcjonowała jeszcze w warunkach tak ciasnego rynku pracy. To utrudnia ocenę, jak ożywienie wzrostu w najbliższych latach wpłynie na inflację – mówi Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.

Finansowanie CPK to nie zadanie NBP

Pomysł, aby Narodowy Bank Polski uczestniczył w finansowaniu ważnych projektów oraz zbrojeń, większość ekonomistów uważa za niezgodny z mandatem tej instytucji. Szczególnie w sytuacji, gdy inflacja nie jest pod kontrolą.

Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Zerowa stawka VAT do końca marca

Obniżone stawki VAT na żywność mają obowiązywać tylko do końca marca, tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona – podaje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Odczujemy to w naszych portfelach.

MF: Zerowa stawka VAT na żywności tylko do końca marca

Tarcza antyinflacyjna w postaci obniżonych stawek VAT nie będzie już przedłużana – wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Mniejsza przewaga optymistów

Więcej firm zamierza zwiększać niż ograniczać zatrudnienie w II kw., ale tych drugich przybyło.

Ceny rosną wolniej

W lutym w sklepach produkty spożywcze i chemiczne były średnio już tylko o 3,9 proc. droższe niż przed rokiem. Dynamika cen spowalnia.

Jerzy Plewa, Team Europe: Czym jest Zielony Ład? To strategia

– Często organizatorzy tych protestów są największymi beneficjentami środków unijnych, otrzymują setki tysięcy złotych rocznie dopłat na gospodarstwo. Są to spektakularne wielkości – mówi Jerzy Plewa, ekspert Team Europe i b. dyrektor generalny DG ds. rolnictwa w KE.

Przedwyborcze obniżki stóp procentowych były błędem!

W Polsce realizuje się scenariusz, przed którym przestrzegało wielu ekonomistów: inflacja utrwala się na podwyższonym poziomie z powodu szybkiego wzrostu płac i konsumpcji. Obniżka stóp procentowych o 1 pkt proc. jesienią ub.r. była przedwczesna.

NBP: Inflacja nie jest jeszcze opanowana

W najbliższym miesiącach inflacja otrze się o cel NBP, czyli 2,5 proc. W dalszej perspektywie będzie się jednak utrzymywała wyżej i to niezależnie od tego, co rząd zrobi z tarczą antyinflacyjną – sugerują prognozy ekonomistów z banku centralnego.

Minister finansów: Kwota wolna w podatku Belki

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił zarys zmian w podatku Belki. Głównym założeniem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku.

Adam Glapiński: co złego, to nie NBP

Dzięki dobrym decyzjom NBP inflacja jest dziś w celu. Ale stóp procentowych nie można jeszcze obniżać, bo rząd może inflację z celu wybić. Tak można podsumować czwartkowe wystąpienie prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

NBP osłabił swoje główne narzędzie

Ekonomiści nie zostawiają suchej nitki na sposobie, w jaki prezes polskiego banku centralnego komunikuje się z uczestnikami życia gospodarczego. Uważają, że uderza to w wiarygodność NBP i utrudnia mu realizację głównego celu: utrzymania stabilnych cen.