Fed powinien „spieszyć się powoli”

Już w najbliższą środę Rezerwa Federalna podejmie najpewniej decyzję o trzeciej z rzędu podwyżce o 75 punk- tów bazowych.

GPW w wąskim gronie „zielonych” parkietów

To, w jakich nastrojach inwestorzy będą żegnać ten tydzień, będzie zależało tylko od banków centralnych z Fedem na czele.

Trudne czasy dla deweloperów

Prawdopodobnie przychodzi sprawdzian dla odporności finansowej deweloperów. Którzy z nich mogą wyjść z kryzysu mocniejsi?

Koniec roku będzie wymagającym okresem

Warto pamiętać, że nad polskim rynkiem ciąży ogromny nawis ryzyka związany z wojną w Ukrainie i wszystkimi wiążącymi się z nią reperkusjami.

Rekordy deficytu handlowego Japonii i strefy euro

Norwegia pobiła rekord, ale na plusie. Japonia i strefa euro to znaczący importerzy surowców energetycznych, a Norwegia – wprost przeciwnie.

Nie ma darmowego lunchu

Ostatnie wydarzenia pokazują, że transformacja energetyczna była przeprowadzana zbyt szybko, a można było tego uniknąć.

Czy to koniec zwyżek?

Wakacyjne odbicie na rynkach akcji na świecie, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, wydawało się nam uzasadnione z wielu przyczyn.

Europejski dług pod presją

Perspektywy dla europejskich obligacji pozostają słabe, a oczekiwania kolejnych podwyżek stóp procentowych będą ciążyć wycenie.

Subiektywny Punkt Widzenia: Polowanie na wstępny dołek

To aktualnie obserwowane odbicie jest przedwczesne i ma bardziej charakter korekty spadków niż zmiany trendu na wzrostowy.

Czy rynek akcji ma szanse w tym roku wyjść na plus

Tytułowe pytanie z pozoru wydaje się absurdalne i w przypadku niektórych rynków i indeksów istotnie tak jest. Ale nie wszystkich.

Rekordowo długa sekwencja przewagi pesymistów w sondażu AAII

Z kontrariańskiego punktu widzenia wyjątkowo pesymistyczne nastroje inwestorów mogą być interpretowane jako optymistyczny sygnał.

Smutny powrót z wakacji

Rynek dość dobrze odzwierciedla w cenach wpływ wydarzeń mających krótkoterminowy charakter, ale ma trudności z czym innym...

EBC w obliczu trudnych decyzji

Po wrześniowej podwyżce EBC nie złoży tak łatwo broni i w ostatnim kwartale stopa depozytowa wyraźnie wzrośnie powyżej 1 proc.

Ważna lekcja z poniedziałkowej sesji

Jeżeli europejskie giełdy (w tym giełda w Warszawie) do piątku wybronią się przed większymi spadkami, to następne dwa–trzy tygodnie będą stały pod znakiem...

Jak nadszarpnąć i pogrążyć zaufanie do GPW?

Przy takiej polityce i takim wyniku WIG zachęcanie do oszczędzania na emeryturę poprzez giełdę może być skazane na niepowodzenie.

Czas próby

Ostatnie odczyty makroekonomiczne wskazują, że dopiero dane z trwającego obecnie kwartału, jak i następnego pokażą w pełni stan krajowej gospodarki.

WIG20 najsłabszy na świecie

Niewątpliwie jedną z przyczyn wyjątkowej słabości polskiego rynku akcji był sierpniowy wzrost rocznej dynamiki CPI do najwyższego poziomu od 26 lat.

Brytania pachnąca recesją

Jak niemal dwa lata po wyjściu z Unii Europejskiej radzi sobie brytyjska gospodarka? Biorąc pod uwagę globalne otoczenie, zupełnie nieźle.

Co naprawdę zmieniło sympozjum w Jackson Hole?

Jackson Hole przebiegło po myśli niedźwiedzi. Jerome Powell wspominał Paula Volckera częściej niż jakiegokolwiek byłego szefa Fedu.

Jesień pełna wyzwań

Sierpień przyniósł wzrosty rentowności obligacji skarbowych, a polskie papiery podążały głównie za rynkami bazowymi..