U progu sezonu wyników

Prawdziwą zagadką pozostają wyniki dla IV kwartału, gdzie już wyraźnie będzie widoczny wpływ negatywnych czynników gospodarczych.

Najwyższy od 40 lat odczyt inflacji bazowej w USA

Reakcja rynków akcji na amerykańskie dane o inflacji była bardzo negatywna, co trochę zaskakuje, biorąc pod uwagę ich różnicę tylko o 0,1 pkt proc. względe...

Gaz to nie tylko ciepło i prąd

Produkcja elektryczności jest tylko jednym z potencjalnych sposobów wykorzystania gazu ziemnego. Innym jest produkcja nawozów azotowych.

Czy sezon wyników spółek pomoże Wall Street?

W rozpoczynający się właśnie sezon raportów finansowych za III kwartał wchodzimy przy stosunkowo niewygórowanych oczekiwaniach rynku.

Wysoko, coraz wyżej

Na świecie rośnie inflacja, której odczyty w kraju, jak i na rynkach bazowych zaskakują w górę, oraz rentowności obligacji skarbowych.

Subiektywny Punkt Widzenia: Powrót króla czy dołek w październiku?

Przez bardzo słaby wrzesień i całe pierwsze dziewięć miesięcy tego roku powstały warunki do podjęcia próby odreagowania na rynkach.

Zrównoważone obligacje służą spółkom, nie klimatowi

Od ponad 15 lat na rynku obecne są instrumenty dłużne, które mają wspierać zarówno przedsiębiorstwa, jak i kraje w transformacji w stronę bardziej zrównowa...

Najgorsze 11 miesięcy WIG20 od przełomu 2008/2009

WIG20 powrócił powyżej poziomu 1400 pkt, ale na razie jego zapał ostygł po zastukaniu od dołu w minimum z pierwszej dekady września.

Waluta zwana zaufaniem

Kowalski szukać powinien prostszych i w swej naturze mniej ryzykownych rozwiązań. Co ciekawe, także takie są dostępne przy Książęcej.

Ropa powróci powyżej 100 dolarów za baryłkę?

W ostatnim czasie mamy wysyp rekomendacji banków inwestycyjnych, które zakładają powrót ropy do trendu wzrostowego.

Dwie strony medalu

To może być przełomowy kwartał na Wall Street. Czy będzie jeszcze tąpnięcie, zanim rynek wróci do wzrostu, czy ten powrót właśnie się zaczyna?

Nie zarabiaj za dużo!

Losowość regulacji sprawia, że nawet inwestowanie długoterminowe obarczone jest potężnym ryzykiem, a krótkoterminowe to już w ogóle loteria.

Kryzys zaufania

Ostatnie tygodnie w wyraźny sposób uwypukliły jeden czynnik rynkowy, który w cykliczny sposób traci i nabiera znaczenia u inwestorów.

POD Grunwaldem

WIG20 nie tylko doszedł do od dawna zapowiadanego poziomu Grunwaldu, czyli 1410 punktów. Przebił go jeszcze w dół.

Nastroje na rynku są złe. Dlaczego to jest dobre dla akcji?

Przewaga niedźwiedzi nad bykami wśród amerykańskich inwestorów jest największa od kryzysu finansowego z lat 2008–2009, gdy wszystkie prognozy przewidywały...

Wzrost awersji do ryzyka ciąży globalnym aktywom

Pesymistyczne nastroje nie omijają krajowego rynku długu. Polskie papiery z krótkiego końca znów były notowane powyżej 7 proc.

Nie walcz z Fedem

Jest wiele strategii sukcesu na rynku kapitałowym. W moim odczuciu kluczowa jest związana z polityką banków centralnych i podażą pieniądza.

Brak wsparcia

Patrząc zarówno na wyniki indeksów, jak i na otoczenie rynkowe, w ostatnich dniach trudno jest doszukiwać się pozytywnych informacji.

Najniższy od 2009 roku sentyment inwestorów indywidualnych w USA

O dziwo aż tak wielki pesymizm nie udzielał się polskim inwestorom indywidualnym: w sondażu INI SII saldo optymistów i pesymistów wyniosło tylko -10,4 pkt...

Czekając na negatywną kulminację

Kandydatów do zdynamizowania zmian w gospodarce i na rynkach wydaje się być aż nadto. W przeszłości taki katalizator był jednak z reguły zaskoczeniem.