Po zapowiedzi polskiego rządu, że w marcu przedstawi projekt opodatkowania „nadmiarowych zysków” PKN Orlen i spółek węglowych, w czwartek po południu kurs akcji Orlenu spadał o ponad 2 proc., zaś akcje JSW taniały o ponad 5 proc. i były najsłabsze wśród składników WIG20. Kurs akcji Bogdanki tracił najwięcej wśród składników mWIG40 (ok. 4,5 proc.). WIG-górnictwo spadał o ponad 3 proc., a WIG-energia (spółki energetyczne są właścicielami szeregu kopalni) tracił ponad 2 proc. WIG20 spadał po południu prawie 2 proc.
Cały czas utrzymuje się problem wysokiego tempa inflacji. Według wstępnych danych ze strefy euro, co prawda roczna dynamika HICP minimalnie spadła (z +8,6 proc. do +8,5 proc.), ale swój nowy historyczny rekord ustanowił wskaźnik inflacji bazowej HICP (+5,6 proc.).
Rozczarowały również środowe dane z ISM na temat koniunktury gospodarczej i tendencji cenowych w USA w lutym. Co prawda wartość ISM Manufacturing lekko wzrosła (z 47,4 pkt do 47,7 pkt), ale już drugi miesiąc z rzędu silnie odreagowywał wcześniejsze spadki obrazujące tendencje cenowe w przemyśle przetwórczym indeks ISM Manufacturing Prices (z 44,5 pkt w styczniu do 51,3 pkt).
Reagując na tego typu rozczarowania, swe najwyższe od lat 2011–2012 osiągnęły w tym tygodniu rentowności 10-letnich obligacji skarbowych większości krajów strefy euro (wyjątkami były obligacje Włoch i Grecji). Rentowność amerykańskich 10-latek wróciła powyżej poziomu 4 proc. i była najwyższa od pierwszej połowy listopada ub.r.
Być może ta tendencja do utrzymywania się wysokiego tempa inflacji będzie w dłuższym terminie hamowana przez trwający od stycznia 2021 silny spadek rocznej dynamiki agregatu pieniężnego M3 w strefie euro. Ponad dwa lata temu ten parametr osiągnął najwyższy poziom od listopada 2007 (+12,5 proc.), ale od tamtego czasu spada w tempie porównywalnym do tego z okresu listopad 2007 – luty 2010. W styczniu br. roczna zmiana M3 w strefie euro spadła do najniższego od listopada 2014 poziomu +3,5 proc.