Niespodziewany efekt strategii PGE

Zarząd PGE zapowiedział w strategii odejście od węgla w ciągu siedmiu lat, co górnicy chyba rozumieją jako przyspieszenie końca górnictwa w Polsce.

Im gorzej, tym lepiej

Ostatnie słabsze dane z amerykańskiej gospodarki i odczyty z rynku pracy spotkały się z dość entuzjastyczną reakcją rynków.

Czy piątkowe dane powiedzą nam coś o przyszłych ruchach Fedu?

Główne indeksy w USA po tąpnięciu sprzed tygodnia w ostatnich dniach zwyżkowały, wychodząc na swe dwu-, trzytygodniowe maksima.

Dalszy spadek inflacji nie jest przesądzony

Inflacja będzie nam towarzyszyła jeszcze długo, dlatego budując portfele obligacji, inwestorzy powinni uwzględnić różne scenariusze.

Recesja odwołana. Co dalej?

Sympozjum w Jackson Hole, które w ubiegłym roku okazało się potężnym negatywnym szokiem dla rynku, tym razem nie przyniosło żadnych rewelacji.

Gorący tydzień na rynku długu

Od maja rentowość krajowego długu spada. Najmocniej na oczekiwania na cięcia kosztu finansowania zareagował krótki koniec krzywej dochodowości.

Subiektywny Punkt Widzenia: ważny czas dla akcji, walut i obligacji

WIG20 w USD od października 2022 r. wzrósł o ponad 100 proc., co jest znaczącą pokusą do realizacji zysków dla części inwestorów.

Na rynkach akcji bez zmian

W weekend oczy wszystkich inwestorów skierowane będą w kierunku Jackson Hole, gdzie wypowiadać się będą m.in. przedstawiciele Fedu.

Oczy na Jackson Hole

Kombinacja dobrych danych czyni prognozowanie posunięć Fedu dosyć trudnym zadaniem (być może również dla członków FOMC).

Słabość niemieckiej gospodarki zbawienna dla rynków?

Jesteśmy świadkami fatalnej oceny perspektyw dla niemieckiej oraz europejskiej gospodarki.

W oczekiwaniu na Jackson Hole

Jednym z bardziej palących tematów ostatnich dni jest nie tylko korekta na rynkach akcji, lecz także słabe zachowanie amerykańskiego długu.

Rosnące rentowności na całym świecie

Amerykańskie 10-latki idą do 4,3 proc., niemieckie i francuskie są wyżej o 3 pb., rentowność polskich DS1033 przebiła 5,75 proc.

Ostrożnie z drugim półroczem

W najnowszym protokole z lipcowego posiedzenia FOMC dobitnie wybrzmiewa, że więk- szość jego członków obawia się, że inflacja może wymusić kolejne podwyżki...

Stracona chińska dekada

Ceny akcji na rynku chińskim są na poziomach niższych niż w 2007 r., a wskaźniki zysku na akcję oscylują przy poziomach z 2013 r.

Między Chinami a polityką Fedu

Pierwsza połowa sierpnia przyniosła na globalnych rynkach akcji długo zapowiadaną korektę.

Zeroemisyjne samoloty?

W przypadku wprowadzenia regulacji ograniczających emisje wszystkim nam przyjdzie zapłacić więcej za bilety lotnicze.

Rebalancing z akcji na obligacje?

Często dynamiczne obniżki stopy procentowej osłabiają daną walutę na rzecz umocnienia walut z wyższą stopą procentową.

Kolejna korekta

Jak dotąd korekta nie chce się pogłębić, jej skala nie odbiega od tego, co już kilkakrotnie widzieliśmy na rynku w tym roku, chociażby w lutym.

Deflacja w Chinach, pierwszy od roku wzrost CPI w USA

Od końca września 2022 r., kiedy zgodnie z koncepcją „cyklu prezydenckiego” należało kupić S&P 500, indeks ten zyskał do wtorku 25,5 proc.

Zapachniało korektą

Informacja o obniżeniu ratingu USA służyć może za wygodny argument do korekty. Ta „wisiała w powietrzu” już z końcem minionego miesiąca.