Chwila prawdy dla krajowego rynku akcji

Nie ma powodów, by sądzić, że doważanie polskich akcji w portfelach inwestorów zagranicznych się zakończyło. Ten proces będzie trwał.

Mikołaj już jedzie z prezentami

Pierwsza połowa listopada upływa na GPW pod znakiem lekkiej realizacji zysków po świetnym, zwłaszcza dla dużych spółek, październiku.

Wrze czy nie wrze w zarządzie NBP?

Czekaliśmy na te wydarzenia – pierwsze powyborcze posiedzenie RPP oraz pierwszą powyborczą konferencję prasową prezesa NBP.

GPW dalej bez kierunku

Po dłuższej serii rachitycznych zwyżek ostatnie dni przyniosły kolejne spadki, które można traktować jako realizację zysków.

Czasem 7 znaczy więcej niż 493

S&P 500, najważniejszy indeks amerykańskiej giełdy, jest zdominowany przez siedem spółek, które znaczą więcej niż pozostałe 493.

Siła czy słabość złota?

Zachowanie notowań złota w ostatnich tygodniach mogło zaskoczyć nawet największych optymistów.

Będzie cięcie stóp procentowych czy nie?

Co zrobi RPP? Październikowy spadek inflacji do 6,5 proc. może być czynnikiem wspierającym kolejną obniżkę głównej stopy procentowej.

U raju bram

Nieoczekiwany wynik wyborów parlamentarnych w Polsce jest szansą trwalszej zmiany postrzegania perspektyw polskiego rynku kapitałowego.

Świetny miesiąc wskaźnika WIG20. Co dalej?

Poprawa nastojów na rynkach bazowych związana jest oczywiście z ostatnim posiedzeniem FOMC, którego wyniki poznaliśmy 1 listopada. Brak podwyżki nie był za...

Krajobraz po maratonie

Rezerwa Federalna starała się być neutralna, ale rynki nie znają takiego słowa. Wszystko, co nie jest jastrzębie, jest gołębie i taka była też ich reakcja...

Ropa naftowa odporna na napięcia na Bliskim Wschodzie

Październikowy atak Hamasu na Izrael otworzył kolejny rozdział w skomplikowanej historii relacji między krajami Bliskiego Wschodu.

Do dalszych wzrostów GPW potrzebuje poprawy nastrojów na świecie

Wyniki wyborów całkowicie zmieniły postrzeganie polskich aktywów, jednocześnie dając potężnego kopa warszawskiej giełdzie.

Powyborcze odrodzenie warszawskiej giełdy

Warto rozdzielić czynniki krótkoterminowe (działające od razu po wyborach) od długoterminowych. Wydaje się, że przeważają te pierwsze.

Niewrażliwość GPW i wrażliwość AI

Duże spółki z WIG20 stały się bardzo wrażliwe na pozytywne nastawienie na globalnych rynkach, ignorując bądź lekceważąc globalny risk-on.

Bitcoin szaleje, Wall Street razi słabością

Amerykańskie indeksy S&P 500 oraz Nasdaq 100 spadły w tym tygodniu do swoich najniższych poziomów od przełomu maja i czerwca.

Bitwa o Japonię

Zmiany zachodzące w Azji oraz ścisły sojusz z USA powodują, że przed Japonią otwiera się szansa na powrót do świetności.

Test poziomu 5 proc. sygnałem do zwrotu na rynkach akcji i obligacji

Po dobrym początku kwartału okazało się, że atak Hamasu na Izrael stanął na przeszkodzie październikowym wzrostom.

Amerykańskie dziesięciolatki powyżej 5 proc.

Po wyborczej euforii z zeszłego tygodnia obecnie inwestorzy skupiają się na czynnikach globalnych, które w nadchodzących tygodniach będą nadawały kierunek.

Czy 5 procent na dziesięciolatkach ma znaczenie?

W bardziej negatywnym scenariuszu amerykańskie obligacje dzięki wyższym rentownościom będą istotną alternatywą dla akcji.

Sporo szans i zagrożeń

Okołowyborczy impuls wzrostowy po upływie kilku dni wygasł, a na zachowanie rynków ponownie wpływać zaczęły czynniki globalne.