Pozytywne informacje dostarczają subindeksy nowych zamówień oraz zatrudnienia. Obydwa zanotowały wzrost, spadał natomiast subindeks cen płaconych, co jest także pozytywną informacją. Nieznacznie gorsze informacje napłynęły z sektora nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym spadła w listopadzie o 1.7%. Prognozy rynkowe mówiły o spadku na poziomie 1%. W czwartek opublikowano także dane na temat tygodniowej liczby podań o zasiłki dla bezrobotnych, które wzrosły o 3 tyś. Dane te nie miały jednak wpływu na przebieg notowań.
W czwartkowym handlu akcje firmy Merck zanotowały wzrost o 1.4%, po tym jak Morgan Stanley podniósł docelową wycenę akcji z 34 do 38 dolarów. Wzrosty zanotowały także akcje firmy Hilton Hotels, które zyskały 7.6% po tym jak spółka zapowiedziała kupno nieruchomości od jego brytyjskiego imiennika Hilton Group za kwotę 5.7 mld dolarów. Największą przecenę z amerykańskich bluechipów zanotował Intel, którego akcje straciły 1.5%.
W dniu dzisiejszym nie zapowiedziano publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych. Aktywność amerykańskich inwestorów w kończącym się tygodniu nie zapowiada, aby w ostatnim w tym roku dniu handlu cokolwiek się zmieniło. Inwestorzy żyją już długim weekendem, ponieważ w poniedziałek 2 stycznia rynki finansowe w Stanach Zjednoczonych będą nieczynne. Będziemy więc obserwowali najprawdopodobniej kolejny nudny dzień na parkietach głównych giełd amerykańskich.
Mirsław Skiba
Dealer, Dział Tradingu